Pandemi dönemi fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitime karşı tutumlarının belirlenmesi
Determining science teachers' attitudes towards distance education during the pandemic period
  1. Tez No: 709578
  2. Yazar: FATMA NUR ŞENKON YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL NASIRCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Covid-19 pandemisi dünya genelinde yaşamın farklı alanlarında önemli değişikliklere neden olmuştur. Pandemi sürecinden en fazla etkilenen alanlardan birisi de eğitim olmuş ve okul öncesinden yüksek öğretime kadar farklı kademelerde yüz yüze eğitime ara verilmek zorunda kalınmıştır. Pandemi öncesinde genellikle yüksek öğretim kademelerinde uygulanmakta olan uzaktan eğitim, bu süreçle birlikte diğer eğitim kademeleri için de zorunlu hale gelmiştir. Oldukça beklenmedik ve ani gelişen bu süreçte birçok öğretmen daha önce hiç uygulamadıkları bu yöntemle öğretim yapmak zorunda kalmışlardır. Öğrenciler ve veliler kadar öğretmenler de bu yeni sisteme adaptasyonda bazı güçlüklerle karşılaşmışlardır. Fen bilimleri dersi uygulamalı olarak yürütülmesi gereken derslerin başında gelmektedir. Bu nedenle bu alanda eğitim veren öğretmenlerin bu süreçte bazı zorluklarla karşılaştığı düşünülmektedir. Pandemi sürecinde fen bilimleri öğretmenlerinin uzaktan eğitime karşı tutumlarını ölçmeyi amaçlayan bu araştırmada nicel araştırma modellerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Antalya İli Kepez İlçesinde çalışan 131 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacının hazırladığı kişisel bilgi formu ve Ağır (2007) tarafından geliştirilen Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Ölçeğin güvenirliği için Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde öğretmenlerin ölçekten aldığı frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Ölçek ve alt boyutları için aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri hesaplanmıştır. İki değişken için bağımsız gruplar Mann Whitney U testi, ikiden fazla değişkenler için Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Araştırmada öğretmenlerin tutum düzeyinin orta değerin üstünde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutum düzeylerini etkileyen faktörler olarak öğretmenlik mesleğindeki hizmet yılı ve bağlı olduğu kurum türü tespit edilmiştir. Öğrenim düzeylerinde ise tutum ölçeğinin alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Cinsiyet, mezun olunan bölüm, uzaktan eğitim bilgi düzeyi, kendine ait bilgisayara sahip olma durumu ve ev ya da telefon internetine sahip olmanın ise tutum puanları üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid -19 pandemic has caused significant changes in different areas of life around the world. One of the areas most affected by the pandemic process was education and face-to-face education had to be suspended at different levels from pre-school to higher education. The concept of distance education, which was generally applied in higher education levels before the pandemic, has become compulsory for other education levels with this process. Many teachers had to teach with this method, which they had never applied before in this process, which developed quite unexpectedly and suddenly. As well as students and parents, teachers faced some difficulties in adapting to this new system. Science is one of the courses that should be carried out practically. For this reason, it is thought that teachers who teach in this area face some difficulties in this process. In this study, which aims to measure the attitudes of science teachers towards distance education during the pandemic process, the survey model, one of the quantitative research models, was used. The sample of the study consists of 131 science teachers working in Antalya Province Kepez District. Personal information form prepared by the researcher and Distance Education Attitude Scale developed by Ağır (2007) were used as data collection tools. Data analysis was done using SPSS 21.0 package program. The Cronbach Alpha coefficient was calculated for the reliability of the scale. In the analysis of the data of the research, the frequency and percentage calculations taken by the teachers from the scale were made. Arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum values were calculated for the scale and its sub-dimensions. Independent groups Mann Whitney U test was used for two variables, and Kruskal Wallis tests were applied for more than two variables. In the study, it was determined that the attitude level of the teachers was above the middle value. The years of job in the teaching profession and the type of institution to which they are affiliated were determined as the factors affecting the level of teachers' attitudes towards distance education. It was observed that there were significant differences in the sub-dimensions of the attitude scale in terms of education levels. It was determined that gender, department graduated, level of distance education knowledge, owning a computer, and having home or telephone internet did not have a statistically significant effect on attitude scores.