Konaklama işletmelerinde örgütsel farkındalık ve algılanan örgütsel politikanın davranışsal bağlanma göstergeleri üzerindeki etkileri
The effects of organizational mindfulness and perceived organizational politics on behavioral indicators of attachment in hospitality businesses
- Tez No: 709617
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde küresel pazarlarda işe devamsızlık ve işten ayrılma niyeti göstergeleri, konaklama işletmelerinde performansın en önemli boyutlarından biri olarak kabul görmektedir. Konaklama işletmelerinde konuda görgül araştırmalar olmasına karşın örgütsel farkındalık ve algılanan örgütsel politika ile ilişkili olarak işgörenlerin işe devamsızlığı ve işten ayrılma niyetleri üzerine yeterli sayıda araştırmaya rastlanmamaktadır. Bu çalışma alandaki bulgu eksikliğini gidermek için algılanan örgütsel politika aracı değişken olduğunda örgütsel farkındalığın çalışanların işe devamsızlıklarını ve işten ayrılma niyetlerini nasıl ve ne yönde etkilediğini ortaya koymaya odaklanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, örgütsel farkındalığın ve algılanan örgütsel politikanın davranışsal bağlanma göstergeleri olan işe devamsızlık ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve örgütsel farkındalık ile bu iki gösterge arasındaki ilişkide algılanan örgütsel politikanın aracı rolü oynayıp oynamadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini, Nevşehir ilinde faaliyet gösteren konaklama işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır (n=377). Araştırmada veriler, Vogus tarafından (2011) geliştirilen örgütsel farkındalık ölçeği, Kacmar ve Ferris'in (1991) geliştirdiği algılanan örgütsel politika ölçeği, Paget, Lang ve Shultz (1998) tarafından tasarlanan işe devamsızlık ölçeğinin yanı sıra Polat ve Meydan'ın (2010) Türkçe'ye uyarladığı işten ayrılma niyeti ölçeğini kapsayan bir anket formuyla toplanmıştır. Araştırmanın model ve hipotezlerini test etmek maksadıyla bu veriler, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Yapısal Eşitlik Modellemesi ve Hayes'in Process Makrosu vasıtasıyla analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre; örgütsel farkındalığın hem işe devamsızlık hem de işten ayrılma niyeti üzerinde negatif etkiye sahip olduğu, fakat algılanan örgütsel politikanın hem işe devamsızlık hem de işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte örgütsel farkındalığın algılanan örgütsel politika üzerinde negatif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan bulgular, algılanan örgütsel politikanın gerek örgütsel farkındalık ile işe devamsızlık arasındaki ilişkide gerekse örgütsel farkındalık ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracı rolü oynadığını ortaya koymuştur. Son olarak bu araştırmanın bazı sınırlılıklarına yer verilmiş, bu çalışmadaki tespitlerden yola çıkarak yöneticilere ve konaklama işletmelerine yönelik bazı öneriler sunulmuş ve gelecekte konu ile ilgili araştırmacılara yönelik bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, absenteeism and turnover intention indicators are accepted as one of the most important dimensions of performance in hospitality businesses in global markets. Although there are empirical studies on the subject in hospitality businesses, there is not enough research on employee absenteeism and turnover intentions in relation to organizational mindfulness and the perceived organizational politics. In order to eliminate the lack of findings in the field, this study focuses on revealing how and in what direction organizational mindfulness affects employees' absenteeism and turnover intention when perceived organizational politics are mediating variable. The aim of this research is to reveal the effects of organizational mindfulness and the perceived organizational politics on behavioral attachment indicators such as absenteeism and turnover intention and to determine whether perceived organizational politics play a mediating role in the relationship between organizational mindfulness and these two indicators. The sampling of this study consists of employees in hospitality businesses being in service in the province of Nevsehir (n=377). In the study, the data were obtained with the help of a questionnaire including organizational mindfulness scale developed by Vogus (2011), the perceptions of organizational politics scale of Kacmar and Ferris (1991), absenteeism scale designed by Paget, Lang and Shultz (1998), as well as turnover intention scale adapted to Turkish by Polat and Meydan (2010). In order to test the models and hypotheses of the research, these data were analyzed by means of Confirmatory Factor Analysis, Structural Equation Modelling and Hayes' Process Macro. According to the research findings; It was observed that organizational mindfulness had a negative effect on both absenteeism and turnover intention, but the perceived organizational politics had a positive effect on both absenteeism and turnover intention. However, it was determined that organizational mindfulness had a negative effect on the perceived organizational politics. On the other hand, the findings revealed that the perceived organizational politics play a mediating role both in the relationship between organizational mindfulness and absenteeism, and in the relationship between organizational mindfulness and turnover intention. Finally, some limitations of this research are given, some suggestions for managers and hospitality businesses are presented based on the findings in this study, and some suggestions for researchers related to the subject in the future are given.