Aydoğan gebelere yönelik depresyon tarama ölçeği'nin geliştirilmesi ve gebelerin depresyon düzeyinin belirlenmesi
Development of the Aydoğan-depression screening scale for pregnant and determination of depression level of pregnants
  1. Tez No: 709623
  2. Yazar: SEVİL AYDOĞAN GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmanın amacı gebelik döneminde görülen depresyon taraması için“Aydoğan Gebelere Yönelik Depresyon Tarama Ölçeği”nin (A-GDÖ) geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirliğinin test edilmesidir. Çalışma Mart 2020-Kasım 2021 tarihleri arasında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran gebelerde yapılan metodolojik tipte bir çalışmadır. Doğrulayıcı faktör analizi için 308, diğer geçerlik ve güvenirlik analizleri için 369 gebeye ulaşıldı. A-GDÖ 4'lü Likert tipinde olumlu ve olumsuz önermelerden oluşan bir öz bildirim ölçeği olarak tasarlandı. Kapsam geçerliği, yapı geçerliği ve ölçüt geçerliği değerlendirildi. Güvenirliği değerlendirmek için iç tutarlık analizleri, madde analizi ve test-tekrar test uygulaması yapıldı. SPSS ve R istatistik paket programları kullanıldı. Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testi, Spearman ve Pearson korelasyon analizi yapıldı. A-GDÖ'nün tüm geçerlik ve güvenirlik analizlerinden elde edilen sonuçların yeterli düzeyde olduğu görüldü. A-GDÖ'nün 4 alt boyut ve 21 maddeden oluştuğu, toplam açıklanan varyansın %56.3, Cronbach Alfa katsayısının 0.919 olduğu bulundu. A-GDÖ'nün gebelerde depresyonun taranması amacıyla kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna ulaşıldı. Puan artışı depresyon şüphesinin arttığını göstermektedir. A-GDÖ kullanılarak depresyon taraması yapılması, gebelerin ruhsal durumlarının A-GDÖ ile izlenmesi, bir değişiklik olduğunda depresyon için erken uyarı olarak algılanması ve ileri inceleme için bir psikiyatri uzmanına yönlendirme yapılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop the“Aydoğan-Depression Screening Scale for Pregnant”(A-DSP) for depression screening during pregnancy, to test its validity and reliability. The study is a methodological study conducted on pregnant women who applied to Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic between March 2020 and November 2021. 308 pregnant women were reached for confirmatory factor analysis and 369 pregnant women for other validity and reliability analyses. A-DSP was designed as a 4-point Likert-type self-report scale consisting of positive and negative propositions. Content validity, construct validity and criterion validity were evaluated. Internal consistency analyses, item analysis and test-retest application were performed to evaluate reliability. SPSS and R statistics package programs were used. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis test, Spearman and Pearson correlation analysis were performed. It was seen that the results obtained from all validity and reliability analyses of A-DSP were at a sufficient level. It was found that A-DSP consisted of 4 sub-dimensions and 21 items, the total explained variance was 56.3%, and the Cronbach's Alpha coefficient was 0.919. It was concluded that A-DSP is a valid and reliable scale that can be used to screen for depression in pregnant women. An increase in scores indicates an increase in the suspicion of depression. It is thought that it would be beneficial to screen for depression using A-DSP, to monitor the mental status of pregnant women by A-DSP, to perceive it as an early warning for depression when there is a change, and to refer to a psychiatrist for further examination.