Bombyx mori kozalarından protein izolasyonu, hibrit nanoçiçeklerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin in vitro yöntemlerle tayini
Protein isolation, synthesis, characterization and biological activities of hybrid nanoflowers from bombyx mori cocoons by in vitro methods
  1. Tez No: 709622
  2. Yazar: GÖKŞEN DİLŞAT DURBİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KOCA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bombyx mori Linn kozalarından elde edilen ipek proteini fibroin ve serisin proteinlerinden oluşmaktadır. Fibroin, mekanik özellikleri ve kontrol edilebilir biyobozunurluk özelliklerinden dolayı biyomedikal uygulamalarda kullanılmakta, serisin ise nemlendirici etkisiyle özellikle kozmetik ve gıda sanayisinde ve antikoagülan, antikanser özelliklerinden dolayı ilaç sistemlerinde biyouyumlu madde olarak kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra biyoteknolojik sentez ürünleri olan yeni geliştirilmiş çiçek benzeri hibrit nanoparçacık sınıfından organik-inorganik hibrit nanoçiçekler, basit sentezleri, yüksek verimlilikleri, enzim stabilize etme ve enzim aktivitesini yükseltme yetenekleri nedeniyle son yıllarda dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmamızda Türkiye'de yetiştirilen ipek kozalarından izole edilen ve ticari olarak temin edilen proteinler ile bu proteinlerin hibrit nanoçiçeklerini sentezleyerek antioksidan, hyaluronidaz, tirozinaz enzim inhibisyonu ve güneş koruyucu aktivitelerin in vitro analizlerini karşılaştırmayı amaçlanmıştır. Eş zamanlı olarak yurtdışından temin edilen ipek proteinleri ile izole ettiğimiz protein ve hibrit nanoçiçeklerinin aktiviteleri de karşılaştırılmıştır. Bu çalışma ipek proteinlerinden ilk kez çinko hibrit nanoçiçeklerinin sentezlenmesi açısından özgün bir tez niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The silk protein obtained from Bombyx mori Linn cocoons consists of fibroin and sericin proteins. Fibroin is used in biomedical applications due to its mechanical properties and controllable biodegradability properties, while sericin is used as a biocompatible substance in the cosmetics and food industry, especially in the cosmetics and food industry, and in pharmaceutical systems due to its anticoagulant and anticancer properties. In addition to these, organic-inorganic hybrid nanoflowers from the newly developed flower-like hybrid nanoparticle class, which are biotechnological synthesis products, have attracted attention in recent years due to their simple synthesis, high efficiency, enzyme stabilization and enzyme activity-enhancing abilities. In this thesis, we aimed to compare the in vitro analyzes of antioxidant, hyaluronidase, tyrosinase enzyme inhibition and sunscreen activities by synthesizing commercially available proteins and hybrid nanoflowers of these proteins isolated from silk cocoons grown in Turkey. Simultaneously, the activities of the protein and hybrid nanoflowers that we isolated with the silk proteins obtained from abroad were also compared. This study is a unique thesis in terms of synthesizing zinc hybrid nanoflowers from silk proteins for the first time.