Hematolojik malignite ve kök hücre nakil alıcılarında invaziv fungal enfeksiyon spektrumu ve antifungal kullanım pratikleri
Epidemiology of invasive fungal infections and antifungal treatment practices in hematological malignancy patients
- Tez No: 409361
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnvaziv fungal infeksiyonlar (İFİ) hematolojik malignitesi olan hastalar ve kök hücre nakil alıcılarında infeksiyon ilişkili morbidite ve mortalitenin önemli nedenlerindendir. Yoğun sitotoksik kemoterapi maruziyeti, kök hücre nakil tedavisi , myeloablatif rayoterapi, yüksek doz kortikosteroid , siklosporin ve yeni immünsupresif ajanların kullanımı konak savunma mekanizmalarını bozarak İFİ riskini arttırmaktadır. İFİ' de ana patojenler aspergillus ve candida türleri olup son yıllarda daha yüksek mortalite ile ilişkili ve tedavisi daha zor patojenlerin sıklığı artmaktadır. İnvaziv fungal hastalık epidemiyolojisi farklı coğrafi bölgeler ve farklı sağlık merkezleri arasında değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda her merkezin kendi İFİ hastalık spektrumunu, antifungal profilaksi ve sistemik antifungal tedavi yaklaşımlarını belirlemesi önem kazanmaktadır. Çalışmamız tek merkezli, gözlemsel kayıt çalışması olup çalışmamızda merkezimizde kemoterapi ve immünsupresif tedavi alan hematolojik malignite ve/veya kök hücre nakil alıcı hasta grubundan yatarak takip edilenlerde gelişen ve tedavi dozundan antifungal ilaç kullanmayı gerektiren epizodlarda İFİ spektrumu ve antifungal kullanım pratiklerini değerlendirmek hedeflendi. Hastanemizin hematoloji ve kök hücre nakil ünitesine Mayıs 2013 - Mart 2015 tarihleri arasında 793 hematolojik maligniteli hasta yatışı yapılmış olup 72 yatış epizodunda sistemik antifungal tedavi uygulandı. Tedavi dozundan herhangi bir antifungal başlanan hastaların verileri kayıt altına alındı. Kayıt altına alınan hastalar 21 gün süreyle izlendi. Aynı hastada gelişen her antifungal tedavi epizodu ayrı ayrı kaydedildi. Veriler Mayıs 2013- Haziran 2014 arasında hasta dosyalarından ve hastane bilgi yönetim sisteminden retrospektif olarak , Haziran 2014-Mart 2015 tarihleri arasında prospektif olarak kayıt altına alındı. Araştırıcılar içinde ilaca, tetkike ve tedaviye karar vericiler yoktu. Demografik özellikler ve klinik parametreler ile ilgili değişkenler tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistikler kullanılarak analiz edildi. Kategorize veri tipindeki değişkenler (kalitatif) için sıklıklar ve sayısal veri tipindeki (kantitatif) değişkenler için normal dağılıma uygun ise ortalamalar ± standart sapma, normal dağılıma uygun değil ise ortanca (min-max) değerleri belirtildi. Kategorik değişkenler frekans ve yüzde olarak belirtildi. Değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi. Normal dağılıma uymayan değişkenler için non parametrik testler kullanıldı. Alt grup analizlerinin değerlendirilmesinde değişkenler kategorik ise ki-kare testi, numerik ise bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Invasive fungal infections (IFI) are one of the important infectious associative morbidity and mortality reason in patients who have hemathological malignancy or stem cell transplantation therapy. Exposure of intensive cytotoxic chemotherapy, stem cell transplantation therapy, myeloablative radiotherapy, high dose corticosteroids, cylosporine and new immunsupresant agents increases IFI risk via disrupting the host protection mechanisms. Main pathogens are aspergillus and candida species in IFI. Recently incidence of some pathogens which are more difficult to treat and associated with higher mortality increased. The epidemiology of IFI varies between different geographical regions.and different madical centres. In this respect, each center has to determine their own invasive fungal disease spectrum, systemic antifungal prophylaxis and antifungal treatment approach. Our study is a single-center, observational registry study that aimed to evaluate IFI spectrum and practical use of antifungal agents in the group of inpatient stem cell transplant recipients and/or chemotherapy and immunosuppressive therapy receiving hematological malignancy patients who developed IFI, that requiring treatment doses of antifungal medications. Between May 2013 and March 2015; there were 793 inpatient admissions made in hematology and stem cell transplantation units of our medical center and systemic antifungal treatment was given to 72 inpatient episodes. One of an antifungal medication in treatment dose initiated to patients and data from the treatment were recorded. Patients who were recorded followed for 21 days. Each antifungal therapy episode were separately recorded in the same patient. Datas between May 2013- June 2014 were recorded retrospectively from medical records and hospital information management system and between June 2014- March 2015 datas were recorded prospectively. Who decided the drug choice, treatment options and examination types were not excist in the researchers group. Variables related to demographic characteristics and clinical parameters were analyzed with using descriptive and comparative statistics. Categorizing data type variables (qualitative) were noted in frequencies. For numeric data types (quantitative), if it is appropriate to the normal distribution we noted in the mean ± standard deviation; if it is not normally distributed than we noted in median (min-max) values. Categorical variables are specified as a percentage and frequency. Kolmogorov Smirnov test was used to determine whether the variables fit the normal distribution. Non parametric tests were used for variables that are not normally distributed. If the vaiables are categorical chi square test, if it is numeric bonferroni corrected Mann Whitney U test was used to evaluate the subgroup analyzis.