Farklı konvekslik sınıfları için caratheodory, radon, helly teoremleri ve bazı uygulamaları
Caratheodory, radon, helly theorems for different conveixity classes and some applications
- Tez No: 709711
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL ADİLOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezdeki amacımız, konvekslik sınıflarına ait Carathéodory, Radon ve Helly Teoremleri, bu teoremlerin bazı uygulamaları ve biribirleriyle olan ilişkileri ile ilgili, bir literatür taraması yapmaktır. Ayrıca, bu zamana kadar ortaya konmuş konvekslik sınıflarındaki Carathéodory, Radon ve Helly Teoremlerini incelemek ve aralarındaki bazı ilişkileri tespit ederek ortaya konabilecek yeni konvekslik sınıfları hakkında fikir üretmektir. Bunun yanı sıra, tezde Helly teoreminin bazı uygulamaları verilerek, ispatı ve grafiksel ifadesi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, our aim is to conduct a literature is to conduct review of the Carathéodory, Radon and Helly theorems of convexity classes, the some applications of these theorems, their relations with each other. It is also to study the Carathéodory, Radon and Helly Theorems in the convexity classes put forward by this time and to produce ideas about new convexity classes that can be put forward by detecting some relations between them. In addition, this thesis was shown some applications proof and graphical expression of the Helly Theorem.