Brakial pleksus yaralanması olan çocuklarda ayna terapisinin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficacy of mirror therapy in children with brachial plexus injury
- Tez No: 709889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜMHAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızın amacı brakial pleksus yaralanması olan çocukların rehabilitasyonunda uygulanan tedaviye dahil edilen ayna terapisinin etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamıza rehabilitasyon merkezine devam eden brakial pleksus yaralanması tanısı almış 6-18 yaş arası çocuklar alındı. Brakial pleksus yaralanması olan 20 birey randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (n=10) rutin fizyoterapi ve ayna terapisi, ikinci gruba (n=10) sadece rutin fizyoterapi programı uygulandı. Her iki grup da 16 seans tedaviye alındı. Bireylere tedavi öncesi ve tedavi sonrası Aktif Hareket Skalası (AHS), Modifiye Mallet Skorlaması (MMS), El Kavrama Gücü Ölçüm Testi, Parmak Kavrama Gücü Ölçüm Testi, Kutu ve Blok Testi (KBT), Dokuz Delikli Peg Testi (DDPT) ve Eklem Hareket Açıklığı Ölçümü yapıldı. Çalışmamızdaki tüm bireylerin yaş ortalaması 11.35±4.12 yıldır. Grup içi karşılaştırmalarda eklem hareket açıklığı değerleri açısından her iki grupta da değişiklik belirlenmedi (p>0.05). Ayna terapisi grubunda yalnızca el bileği eklem hareket açıklığı değerlerinde tedavi sonrası iyileşme görüldü (p0.05). Ayna grubunda hem el kavrama gücünde hem de parmak kavrama gücünde artış belirlenirken, kontrol grubunda yalnızca parmak kavrama gücünde tedavi sonrası artış oldu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effectiveness of mirror therapy, which is included in the treatment applied in the rehabilitation of children with brachial plexus injury. Children between the ages of 6 and 18 who were diagnosed with brachial plexus injury attending the rehabilitation center were included in our study.20 individuals with brachial plexus injury were randomly divided into two groups.Routine physiotherapy and mirror therapy were applied to the first group (n=10), and only routine physiotherapy program was applied to the second group (n=10).Both groups received 16 sessions of treatment.Before and after treatment,Active Movement Scale (AHS), Modified Mallet Scoring (MMS), Hand Grip Strength Measurement Test, Finger Grip Strength Measurement Test, Box and Block Test (KBT), Nine-Hole Peg Test (DDPT) and Joint range of motion measurementwere administered to individuals.