Politik ekonomik ve çevresel boyutlarıyla Avrupa Birliği enerji güvenliği politikalarının analizi
Analysis of European Union energy security policies with political, economic and environmental dimensions
- Tez No: 709890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TENİKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Energy, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
AB enerji güvenliği, Avrupa devletlerinin en önemli politikalarından biridir. Amacı bölgenin enerji bağımsızlığını sağlamak ve tüm AB üyelerinin enerji güvenliğini sağlamak olan bir stratejidir. Tez, Avrupa Birliği'nin enerji güvenliğinin ana bileşenlerinin analizine ayrılmıştır. Tez, AB enerji politikasının oluşumunu, AB enerji güvenliğinin sorunlarını, enerji güvenliğini sağlamaya yönelik önlemleri, enerji sektöründe güvenliği sağlamaya yönelik karar alma düzeyini analiz etmeye çalışmaktadır. Sistematik ve yapısal-fonksiyonel analizin kullanılması, sadece AB enerji güvenliği sorununun mevcut durumu hakkında sonuçlar çıkarmayı değil, aynı zamanda enerji güvenliğini etkileyen iç ve dış faktörlerin değerlendirilmesinde prognostik yöntemlerin uygulanmasını, güvenlik mekanizmalarını tanımlamayı, sorunları tanımlamayı ve bunları aşmanın yolları mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
EU energy security is one of the most important policies of European states. It is a strategy whose goal is to achieve energy independence of the region and ensure the energy security of all EU members. The thesis is devoted to the analysis of the main components of energy security of the European Union. The thesis attempts to analyze the formation of the EU energy policy, the problems of EU energy security, measures to ensure energy security, the level of decision-making to ensure security in the energy sector. The use of systematic and structural-functional analysis made it possible not only to draw conclusions regarding the current state of the EU energy security problem, but also to apply prognostic methods in assessing internal and external factors affecting energy security, identify safety mechanisms, identify problems and ways to overcome them.