Doğum esnasında COVID-19 pozitif gebeler ile covıd dışı gebelerin maternal, neonatal ve perinatal sonuçlar açısından karşılaştırılması
Comparing maternal, neonatal and perinatal results of COVID-19 positive pregnances and non-COVID pregnances during birth
  1. Tez No: 709891
  2. Yazar: ENES FERLİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: COVID-19; 2019 yılı sonunda Çin Wuhan kentinden dünyaya yayılan, çokça insana bulaşan ve ölümcül bir pandemi olarak tanımlanmıştır. Enfeksiyonun gebelik sürecindeki etkileri hakkında araştırmaların sınırlı olması, gebeler ve yenidoğanları üzerindeki olumsuz etkileri konusunda ciddi endişe yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gebelik sırasında maternal COVID-19 enfeksiyonunun anne sağlığı üzerine etkilerinin belirlenmesi ve neonatal ve perinatal sonuçlar üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza Mayıs 2020-Ekim 2021 içerisinde Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran 18-45 yaş arası, gebelik haftasına ve doğum sayısına bakılmaksızın aynı yatışta doğuma alınan, son 14 gün içerisinde PCR ile COVID-19 pozitifliği teyid edilmiş 50 gebe dahil edildi. Kontrol grubu, belirtilen tarih aralığında, aynı yaş grubunda ailesinde ve kendisinde COVID-19 öyküsü olmayan, halihazırda semptom göstermeyen ve SARS-COV-2 total antikor titresi negatif kişiler arasından randomize seçilmiş 80 kişi idi. Çalışma prospektif olarak gerçekleştirildi. Gruplar arası yaş, BMI (vücut kitle indeksi), komorbid hastalıklar, gravida, parite, doğum zamanı, laboratuar parametreleri, kan grupları, annede yoğun bakım ihtiyacı gibi maternal ; yenidoğan ağırlıkları, APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı gibi fetal parametrelerdeki değişime bakıldı. Ayrıca doğum şekli, operayon süreleri, kan-kan ürünü transfüzyon miktarları, atoni gelişimi ve/veya ek sütürasyon, büyük damar ligasyon ihtiyacı karşılaştırıldı. Bulgular: COVID-19'lu gebelerle COVID-19 dışı gebelerde yaş dağılımı (M1:28,36 M2:28,6 p>0.05) doğum haftaları (M1:38w2d M2:38w3d p>0.05), BMI(M1:27,72 M2:29,34 p>0.05) ve sezaryen doğum oranları(%16,25-%8.0 p>0.05) benzerdi. Komorbidite oranları yakındı. Enfekte olgularda operasyon süresi uzarken(M1:67,5 dk-M2:59,1 dk p0.05) ve intraoperatif ek sütürasyon-ligasyon ihtiyacı(p>0.05) açısından kontrol grubu ile arasında fark yoktu. Hematolojik tetkiklerden en sık trombositoz(%30- n:15), lenfopeni(%26- n:13), lökositoz(%22-n:11) görüldü. Gruplar arası anlamlı düzeyde hemogram düşüşü(p>0.05) ve kan-kan ürünü replasman(p>0.05) ihtiyacı olmadı. Bebeklerin doğum ağırlıkları arasında fark yoktu(M1:2995 gr M2:3094 p>0.05),1.dakika APGAR skorları benzerdi(M1:7(25-75) M2:7(25-75) P>0.05). Preterm doğum oranı COVID-19+ anne bebeklerinde yüksek bulundu(%28.0- %11.2 p0.05) ve maternal YBÜ ihtiyacı(%10.0'a %2.5 p>0.05) benzer bulundu. Bir bebekte vertikal geçiş şüphesi oldu.
Özet (Çeviri)
Objective: COVID-19 has been identified as a deadly pandemic, infected lots of people spread from Wuhan China at the end of 2019. Limited research on the effects of infection during pregnancy raises serious concerns about the disturbing effects on pregnant women and their newborns. The purpose of this study is to analysis the effects of maternal COVID-19 infection during pregnancy on maternal health and evaluating its effect on neonatal and perinatal outcomes. Materials and Methods: 50 pregnant women aged 18-45 years, who applied to Meram Medical Faculty Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology between May 2020 and October 2021, who underwent delivery at the same hospitalization regardless of gestational week and number of deliveries, and whose COVID-19 positivity was confirmed by PCR in the last 14 days, were included in our study.The control group consisted of 80 randomly selected individuals in the same age group, with no family or personal history of COVID-19, currently asymptomatic, and negative SARS-COV-2 total antibody titer. The study was conducted prospectively. Maternal factors such as age between groups, BMI (body mass index), comorbid diseases, gravida, parity, time of birth, laboratory parameters, blood groups, need for intensive care in the mother; Changes in fetal parameters such as newborn weights, APGAR scores, and need for neonatal intensive care were examined. In addition, delivery type, operation times, blood-blood product transfusion amounts, development of atony and/or need for additional suturing and great vessel ligation were compared. Results: Age distribution (M1:28.36 M2:28.6 p>0.05) weeks of birth (M1:38w2d M2:38w3d p>0.05) BMI(M1:28,36 M2:28,6 p>0.05) and Cesarean section rates (16.25%-8.0% p>0.05) were similar in pregnant women with COVID-19 and non-COVID-19 pregnant women.Comorbidity rates were close.While the operation time is prolonged in infected cases (M1: 67.5 min-M2: 59.1 min p0.05) and intraoperative additional suture-ligation need (p>0.05) did not increase.Among the hematological examinations, the most common thrombocytosis(30%-n:15%), lymphopenia(26%-n:13), leukocytosis(22%-n:11%) were seen. There was no significant decrease in hemogram between the groups (p>0.05) and no need for blood-blood product replacement (p>0.05).While there was no difference between the birth weights of the babies (M1:2995 gr M2:3094 p>0.05), the 1st minute APGAR scores were similar (M1:7(25-75) M2:7(25-75) P>0.05).