Senil kataraktlı olguların lens nükleusu ve serumlarında askorbik asit düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 70989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
6. ÖZET Askorbik asit düzeyinin senil katarakt ile ilişkisini saptamak amacıyla değişik tiplerde senil kataraktı bulunan 60 hastanın serum ve lens nükleuslarındaki, lensleri şeffaf olan yaş ve cins olarak eşlenik 20 sağlıklı kontrolün sadece serumlarındaki askorbik asit düzeyleri karşılaştırıldı. Senil kataraktlı grup ile kataraktsız grup serum askorbik asit düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Tüm olgular cinsiyete göre ayrıldığında, serum ve lens nükleusu askorbik asit düzeylerindeki fark da istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Senil kataraktlı hastalar katarakt tiplerine göre değerlendirildiğinde serum askorbik asit düzeyleri arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In order to determine the relationship between ascorbic acid level and senile cataract, plasma and nucleus ascorbic acid levels of 60 patients with various types of senile cataracts were compared with plasma ascorbic acid levels of twenty age and sex-matched healthy controls with translucent lenses. The difference between plasma ascorbic acid level of the patients with senile cataracts and that of the control group was not statistically significant (p>0.05). Also, the difference in plasma and nucleus ascorbic acid levels was not statistically significant when the subjects were evaluated according to the sex (p>0.05). When patients with senile caratacts were evaluated according to the cataract type, the difference in the plasma ascorbic acid level among the patients was not statistically significant (p>0.05).