Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çocukluk çağı osteojeniksarkom olgularımızın demografik, klinik veprognostik özelliklerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of demographic, clinical andprognostic features of our childhood osteogenic sarcomafaculty of Medicine Cerrahpaşa
- Tez No: 709917
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALP ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Osteosarkomlar çocukluk çağının en sık görülen primer kemik tümörüdür ve pediatrik onkolojinin önemli sağlık sorunlarından birisi olmaya devam etmektedir. Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'nca 1990-2020 tarihleri arasında“osteojenik sarkom”tanısı almış ve tedavi edilmiş hastaların demografik, klinik ve prognostik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi ve yıllar içerisinde sağkalım oranlarındaki değişimin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 37 kişinin tanı yaşı ortalaması 11.62±3.13, 23(%62.2) kişi erkek 14(%37.8) kişi kadın olarak bulunmuştur. 20(%54.1) hasta osteoblastik osteosarkom, 9(%24.3) hasta kondroblastik osteosarkom, 4(%10.8) hasta Fibroblastik osteosarkom ve 4(%10.8) hasta ise Mikst tip tanısı almıştır. 37 hastanın 17(%45.9)'sinde metastaz olduğu ve metastaz yerleri 16(%94.1) hastada akciğerde , 1(%5.9) hastada skip metastaz görülmüştür. Hastaların KT içerikleri 21(%56.8) kişide CEI, 11(%29.7) kişide Euromas ve 5(%13.5) kişide Coss-96 olarak dağılım göstermiştir. Hastaların operasyon öncesinde 16'sına (%43.2) preop RT verilmiştir. 37 hastanın 36(%97.3)'sı lokal kont cerrahisi almış; Postop KT'de ise 22(%59.5) hastada CEI, 9(%24.3) hastada Euromas ve 5(%13.5) hastada ise Coss-96 içeriği mevcut olduğu saptanmıştır. Hastaların 18(%75)'inde remisyon olmadığı saptanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 37 hastanın ex durumları incelendiğinde 17 (%45.9) hastanın yaşıyor, 20 (%54.1) hastanın ex olduğu görülmüştür. Çalışmaya dahil edilen hastaların 3 yıllık sağkalım oranları %56.8, 5 yıllık sağkalım oranı %51.4, 3 yıllık ve 5 yıllık nükssüz sağkalım oranı %30.6 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Osteosarcomas are the most common primary bone tumor of childhood and continue to be one of the important health problems of pediatric oncology. In our study, it was aimed to retrospectively evaluate the demographic, clinical and prognostic characteristics of patients diagnosed and treated as“osteogenic sarcoma”between 1990 and 2020 by Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology and Oncology, and to show the change in survival rates over the years. The mean age of diagnosis of 37 people included in the study was 11.62±3.13, 23 (62.2%) men and 14 (37.8%) women. It was observed that 20 (54.1%) people were diagnosed with osteoblastic osteosarcoma, 9 (24.3%) people were diagnosed with chondroblastic osteosarcoma, 4 (10.8%) people were diagnosed with Fibroblastic osteosarcoma, and 4 (10.8%) people were diagnosed with mixed type. While 20 (54.1%) of 37 patients did not have metastasis, 17 (45.9%) had metastases, and 16 (94.1%) patients had lung metastases, 1 (5.9%) had skip metastases. When the treatment characteristics of the patients were examined, the KT content was found to be CEI in 21 (56.8%), Euromas in 11 (29.7%) and Coss-96 in 5 (13.5%). Metastasis was not observed in 23 (62.2%) patients after chemotherapy, and metastasis was observed in 14 (37.8%) patients after chemotherapy. Preop RT was not received in 21 (56.8%) patients before the operation, while preop RT was received in 16 (43.2%) patients. Thirty-six (97.3%) of 37 patients received local contour surgery and had postoperative adj CT. found to be present. While there was no recurrence in 11 (30.6%) patients, recurrence was observed in 25 (69.4%) patients, 6 (24%) patients did not receive chemotherapy for relapse, 19 (76%) patients did. When the relapse remission of the patients is examined, while there is no remission in 18 (75%) people. When the ex status of 37 patients in the study was examined, it was seen that 17 (45.9%) patients were alive and 20 (54.1%) patients died. The 3-year survival rate of the patients included in the study was 56.8%, the 5-year survival rate was 51.4%, and the 3-year and 5-year recurrence-free survival rate was 30.6%.