Akut hepatit b'li hastaların eşlerinin hbv yönünden takibi ve profilaksisi
Follow-up and prophylaxisof spousesof patients with acute hepatitis b in terms of Hbv
  1. Tez No: 709925
  2. Yazar: METİN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. HURREM BODUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmamızda HBV bulaşımı için belirgin bir risk grubu olan akut hepatit B'li hastaların eşlerinin HBV yönünden serolojisini ortaya koymak için kliniğimize akut hepatit B tanısıyla yatan 44 hastanın eşlerinin serolojisini araştırdık.Akut hepatit B'li hastaların serumlarında HBsAg,Anti HBc IgM,HBe Ag,Anti HBe,Delta ag(HDV) ,Anti Delta araştırılırken hastaların eşlerinde de, HBsAg,Anti HBc IgM , SGOT,SGPT çalışıldı.21 hasta eşinde HBsAg ve Anti HBs negatif olarak bulundu.Bu grup enfeksiyona karşı duyarlı kabul edilerek aşı programına alındı.9 hasta eşinde HBsAg pozitif olarak bulundu.Taşıyıcı olarak değerlendirilen bu grup periyodik kontrole alındı.14 hasta eşinde Anti HBs pozitif olarak bulundu.Bu grup bağışık olarak değerlendirildi.Bu bulgular akut hepatit B'li hastaların eşlerinde HBsAg taşıyıcılığının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.Elde edilen sonuçlar daha önce yapılan çalışmalarda alınan sonuçlarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the serology of the spouses of 44 patients admitted to our clinic with the diagnosis of acute hepatitis B in order to reveal the serology of spouses of patients with acute hepatitis B, which is a significant risk group for HBV transmission. While investigating Anti HBe, Delta ag(HDV), Anti Delta, HBsAg, Anti HBc IgM, SGOT, SGPT were also studied in the spouses of the patients. HBsAg and Anti HBs were found negative in 21 patients' spouses. This group was considered susceptible to infection and included in the vaccination program.HBsAg was positive in 9 patients' spouses. This group, which was considered as carriers, was followed up periodically. Anti-HBs was found in 14 spouses of the patients. This group was considered immune. These findings reveal that HBsAg carrier is high in spouses of patients with acute hepatitis B. The results obtained are consistent with the results obtained in previous studies.