Akut hepatit B, kronik hepatit B ve C'li hastalarda lipit peroksidasyonu ve oksidasyona direncin incelenmesi
- Tez No: 90350
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
39 6. ÖZET Çalışmamızda akut hepatit B, kronik hepatit Bve C'li hastaların lipit peroksidasyon durumlarını ve oksidasyona direnç durumlarını araştırdık. Bu amaçla hastalarımızı 22 akut hepatit B, 7 kronik hepatit C, 8 kronik hepatit B ve 37 asemptomatik hepatit B'li olmak üzere 4 gruba ayırdık. 32 sağlıklı birey ise kontrol grubunu oluşturdu. Grupların plazma MDA ve oksidasyona direnç durumları ölçüldü. Kontrol grubuna göre tüm hasta gruplarında LP düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). Plazmanın oksidasyona direncini ölçmek amacıyla oksidasyona uğratılan serumlarda MDA düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
40 7. SUMMARY In this study, we investigated the lipid peroxidation (LP) state and oxidation resistance state of the patients with acute hepatitis B and chronic hepatitis B and C. For this purpose, we divided patients into four groups as: 22 with acute hepatitis B, 7 with chronic hepatitis C, 8 with chronic hepatitis B and 37 with asymptomatic hepatitis B. The control group consisted of 32 healthy individuals. Plasma malondialdehid (MDA) levels and resistance states to oxidation of the groups had been measured. LP levels in all patient groups were found significantly high compared to the control group (p0.05). MDA levels of the oxidated sera have been measured to calculate oxidation resistance of the plasma.