Biyobozunur malzemelerin üç boyutlu yazıcılarda kullanımı
Usage of biodegradable materials in three dimensional printers
- Tez No: 709954
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MURAT TAHİR ALTINBALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çağımızın büyük sorunlarından biri haline gelen çevre kirliliğinin yavaşlatılması ve önlenmesi amacıyla doğaya zarar vermeyen çevre dostu malzemelerin kullanımı gereklilik haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, biyobozunur malzmelerden olan nişasta matrisli biyopolimerlere grafit, cam elyafı, ince kum, karbon elyafı takviye malzemelerinin eklenmesi ve pekleştirici özellikteki gliserolun karışımdan çıkarılmasıyla oluşturulan polimerin mekanik özelliklerindeki değişimler ve elektriksel iletim özelliği analiz edilmiştir ve bu polimer karışımının“core–xy”tipi olan ve vidalı hazneli ekstruder'a sahip üç boyutlu yazıcıda kullanımı denemeleri uygulamalı olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to slow down and prevent environmental pollution, which has become one of the major problems of our age, the use of environmentally friendly materials that do not harm nature has become a necessity. In this thesis, the changes in the mechanical properties and electrical conduction properties of the polymer formed by adding graphite, glass fiber, fine sand, carbon fiber reinforcement materials to starch matrix biopolymers and removing the glycerol with hardening properties from the mixture were analyzed. The production trials of polymer mixture in three- diamensional printer which is“core-xy”type and have screw chamber extruder, were carried out pratically.