HGCAL'ın doğrusallığının farklı enerji değerlerindeki foton ve pion parçacıkları ile oluşturulan Monte Karlo verileriyle incelenmesi
Investigation of HGCAL's linearity with photon and pion particles in different energy created by Monte Carlo data
- Tez No: 710021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM TALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yüksek Işıklılıklı-Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (YI-BHÇ) programı kapsamında, Compact Muon Solenoid (CMS) deneyinin uç kapak kalorimetresinin değişik nedenlerden dolayı yenilenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda yüksek tanecikli kalorimetre (HGCAL) geliştirilmektedir. HGCAL, bir örnekleme kalorimetresi olup hem elektromanyetik hem de hadronik kısım içermektedir. HGCAL benzeri görülmemiş enine ve boyuna okuma ve tetikleyici özelliklerine sahiptir. Bu kalorimetrenin diğer özelikleri yanında yazılım olarak da yenilenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, foton ve pion parçacıkları için iki farklı yöntem ile üretilen verilerin yardımı ile kalorimetrenin enerji doğrusallığı ve dedektör verimliliği incelenmiştir
Özet (Çeviri)
As a part of the High Luminance-Large Hadron Collider (HL-LHC) program, the end cap calorimeter of the Compact Muon Solenoid (CMS) experiment needs to be upgraded for various reasons. In this context, High Granularity Calorimeter (HGCAL) is being developed. The HGCAL is a sampling calorimeter and includes both electromagnetic and hadronic parts. HGCAL has unprecedented transverse and longitudinal readout and trigger capabilities. This calorimeter needs to be renewed as software as well as other features. In this context, the energy linearity and detector efficiency of the calorimeter were investigated with the help of data produced by two different methods for photon and pion particles.