Birincil Perkütan Koroner Girişim İle Tedavi Edilen Akut Anteriyor Myokardiyal Enfarktüslü Hastalarda Sol Ventriküler Yeniden Biçimlenme Gelişiminin Öngördürücüleri: Apoptoz Belirteci M-30 ve Oksidatif Stresin Önemi
The Predictors of Development of Left Ventricular Remodelling in Patients with Anterior Myocardial Infarction Treated with Primary Percutaneous Coronary Intervention: Importance of Apoptosis Marker M-30 and Oxidative Stress
  1. Tez No: 710054
  2. Yazar: CANER TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Birincil Perkütan Koroner Girişim İle Tedavi Edilen Akut Anteriyor Myokardiyal Enfarktüslü Hastalarda Sol Ventriküler Yeniden Biçimlenme Gelişiminin Öngördürücüleri: Apoptoz Belirteci M-30 ve Oksidatif Stresin Önemi Amaç: Sol ventriküler (SV) yeniden biçimlenme; akut miyokart enfarktüsü sonrası gelişen ve sol ventrikül sistolik disfonksiyonu ile sonuçlanan önemli bir patofizyolojik olaydır. Bu süreçte apoptoz, nekroz ve oksidatif stres gibi mekanizmalar önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda, anteriyor ST segment yükseli miyokart enfarktüsü (STYME) ile basvuran ve birincil perkütan koroner girişim (PKG) uygulanan hastalarda SV yeniden biçimlenme gelişimi ile apoptoz belirteci M-30, nekroz belirteci M-65 ve oksidatif stres parametreleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntemler: Çalışmaya kliniğimize Mayıs 2012- Mart 2013 tarihleri arasında akut anteriyor STYME tanısı ile başvuran ve birincil PKG uygulanan 255 hasta (210 erkek, 45 kadın, ortalama yaş 54,9±11,8) alındı. Hastalardan başvuruda ve 24. saatte M-30, M-65, oksidatif parametreler ve diğer biyokimyasal parametreler için kan alındı. Tüm hastalara taburculuk öncesi ve 6. ay kontrol transtorasik ekokardiyografi yapıldı. Altıncı ay kontrol ekokardiyografide diyastol sonu hacimdeki %20 ve üzeri artış SV yeniden biçimlenme olarak tanımlandı. Çalışmaya alınan hastalar SV yeniden biçimlenme olan (n=60) ve olmayan (n=195) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bulgular: Sol ventriküler yeniden biçimlenme olan hasta grubunda yeniden biçimlenme olmayan gruba göre vücut kitle indeksi, DM ve HT sıklığı, zirve CKMB, zirve troponin T, BNP, MPV düzeyi ve N/L oranının daha yüksek olduğu saptandı (p144,9 U/L) hastaların erken saptanarak daha yoğun tedavi ve yakın gözlem altında tutulması ile kalp yetersizliği gelişiminin azaltılması sağlanabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The Predictors of Development of Left Ventricular Remodelling in Patients with Anterior Myocardial Infarction Treated with Primary Percutaneous Coronary Intervention: Importance of Apoptosis Marker M-30 and Oxidative Stress Aim: Left ventricular (LV) remodelling is an important pathophysiological event which develops after acute myocardial infarction and causes left ventricular systolic dysfunction. Pathways like apoptosis, necrosis and oxidative stress play important role in this process. In our study, we aimed to investigate the relationship between development of LV remodelling and apoptosis marker M-30, necrosis marker M-65 and oxidative stress parameters, in patients with anterior ST segment elevation myocardial infarction (STEMI) treated with primary percutaneous coronary intervention (PCI). Methods: Between May 2012 and Mar 2013, 255 (210 men, 45 women, mean age 54,9 ± 11,8) patients with acute anterior STEMI treated with primary PCI have been included in our study. Blood samples were taken from patients at admission and at 24th of admission, for measurement of M-30, M-65, oxidative parameters and biochemical parameters. Transthoracic echocardiography was performed before discharge an at 6th month of follow-up in all patients. LV remodelling was defined as 20% or more increase in end-diastolic volume at 6th month follow-up. The patients included in this study were divided into two groups as patients with LV remodelling (n=60) and patients without LV remodelling (n=195).