Türkiye'de turizm politikaları kapsamında yerel yönetimlerin turizm sektörüne yönelik uygulamalarına turizm işletmelerinin bakış açısı: Alanya örneği
Tourism businesses' view on practices of local governments in the context of Turkish tourism policy: A case study on Alanya county
  1. Tez No: 710080
  2. Yazar: AYBERK GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Hem ulusal hem de uluslararası turizm hareketliliği dünyada yaşanan bölgesel ya da uluslararası krizlere rağmen her geçen gün artmaya devam etmektedir. Son dönemde yaşanan pandemiden kaynaklanan durgunluk, küresel anlamda bulunan çözümler ile yeniden eski haline kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Türkiye turizmde gerçekleştirdiği önemli atılımlar ile 2000'li yılların ortalarından itibaren dünyadaki en önemli turizm ülkeleri arasına girmiştir. Bu başarıda kuşkusuz yerel yönetimlerin rolü büyüktür. Türkiye 2023 yılında ekonomide dünyada ilk on ülke hedefini gerçekleştirebilmek için turizm alanında pek çok çalışma gerçekleştirmiş ve yerel yönetimlerin görevlerini belirtmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'nin ve Akdeniz Çanağının en önemli kitle turizmi destinasyonlarından biri olan Alanya ilçesinde yerel yönetimlerin turizm politikası, çalışmaları ve uygulamaları hakkında turizm sektöründe çalışanların görüş ve düşüncelerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda yapılan alan araştırmasında Alanya ilçesinde faaliyet gösteren turizm işletmelerinin yetkilileri ile anket tekniğiyle Alanya Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik hizmet kalitesi algısı belirlenmeye çalışılmış ve Alanya Belediyesine yönelik hizmet kalitesi algısı ile Antalya Büyükşehir Belediyesine yönelik hizmet kalitesi algısı arasında pozitif yönlü orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In spite of the experienced regional or international crises, both local and international tourism movement have persisted its increasing pace in the world. The stillness in global tourism caused by the Covid19 has been tried to eliminated by commissioning remedial cautions across the world. Turkey has succeeded to become one of the significant tourism destinations of the world owing to substantial advancements in its tourism industry afterwards of 2000s. Undoubtedly, local public administrations have played primary role in this success.In order to achieve Turkey's economic target to become one of the first ten economies of the world by 2023,substantial efforts have been exhibited in tourism industry andthe tasks of local authorities have been described in this respect. The objective of this thesis study is to reveal opinions and considerations of tourism industry employees about the tourism policy of local administrations, their works, and practices across the Alanya County, one of the most important mass tourism destination of Turkey and Mediterranean Basin. In this scope, our field study included a survey studyconducted on agents of tourism businesses operating in Alanya County concerning their quality perception of the services provided by the Alanya Municipality and Antalya Metropolitan Municipality. It has been determined that there is a positive, moderate and significant relationship between the perception of service quality for Alanya Municipality and the perception of service quality for Antalya Metropolitan Municipality.