The examination of the roles of parenting styles, big-five personality traits, and borderline characteristics on interpersonal dependency in university students
Üniversite öğrencilerinde ebeveynlik stilleri, beş faktörlü kişilik özellikleri ve sınırdurum kişilik özelliklerinin kişilerarası bağımlılık üzerindeki rollerinin incelenmesi
- Tez No: 710194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE DENİZCİ NAZLIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde ebeveynlik stilleri, beş faktörlü kişilik özellikleri ve sınırdurum kişilik özelliklerinin kişilerarası bağımlılık üzerindeki ilişkisini yakından incelemektir. Araştırmanın örneklemi 422 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Ebeveynlik Stilleri Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Envanteri Kısa Formu, Sınırdurum Kişilik Ölçeği ve Kişilerarası Bağımlılık Ölçeği kullanılarak araştırmanın verilerine ulaşılmıştır. İlk olarak, kişilerarası bağımlılığın yordayıcılarını incelemek için hiyerarşik çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Sonrasında, regresyon analizine göre anlamlı çıkan yordayıcıların (otoriter ebeveynlik stili, demokratik ebeveynlik stili, nörotizm, dışadönüklük ve uyumluluk) kişilerarası bağımlılık üzerindeki etkileşimlerini incelemek amacıyla kovaryans analizi (2X2 ANCOVA), sınırdurum kişilik özellikleri kontrol edilerek yapılmıştır. Bulgular, otoriter ebeveynliğin kişilerarası bağımlılık üzerindeki ana etkisinin anlamlı olduğunu göstermektedir. Sınırdurum kişilik özellikleri kontrol edildiğinde, otoriter ebeveynlik ve nörotizm arasındaki etkileşimin kişilerarası bağımlılık üzerinde anlamlı olduğu bulunmuştur. Aynı şekilde, dışadönüklüğün kişilerarası bağımlılık üzerindeki ana etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Son olarak, sınırdurum kişilik özellikleri kontrol edildiğinde, otoriter ebeveynlik ve dışadönüklük arasındaki etkileşim etkisinin de kişilerarası bağımlılık üzerinde anlamlı olduğu bulunmuştur. Çalışmanın kısıtlılıkları, güçlü yönleri ve bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the roles of parenting styles, big-five personality traits, and borderline personality characteristics on interpersonal dependency in university students. In the present study, 422 Turkish university students were recruited. Parenting Style Scale, Big-Five Inventory Short Form, Borderline Personality Inventory, and Interpersonal Dependency Inventory were used to test the data. In the first step, hierarchical multiple regression analysis was run to examine the predictors of interpersonal dependency. And then, the interactions of significant predictors (i.e., authoritarian parenting style, authoritative parenting style, neuroticism, extraversion, and agreeableness) on interpersonal dependency were examined through 2X2 ANCOVAs, controlling for borderline personality characteristics. The findings suggested that there was a significant interaction effect of authoritarian parenting style and neuroticism on interpersonal dependency when borderline personality characteristics were controlled. The main effect of authoritarian parenting style on interpersonal dependency was significant. Moreover, there was a marginally significant interaction effect of authoritarian parenting style and extraversion on interpersonal dependency when borderline personality characteristics were controlled. Both the main effects of authoritarian parenting style and extraversion on interpersonal dependency were also significant. The findings, clinical implications, and limitations of the present study were discussed.