Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan Suriyeli sığınmacıların sosyal dışlanma algısı ve yaşam kalitesinin incelenmesi: Isparta ili örneği
The study of the perception of social exclusion and life quality ofSyrian refugees working as seasonal agricultural workers: The case of Isparta
- Tez No: 710218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA YÜCEER KARDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkelerin ekonomik olarak kalkınmaları tarımsal üretim ve tarım ürünlerin değerlendirilmesi ile yakından ilişkilidir. Türkiye, sahip olduğu verimli topraklar nedeniyle, gelirinin önemli bir kısmı tarımdan olan bir ülkedir. Tarım sektörü, beraberinde tarıma bağlı mevsimlik işçiliği ortaya çıkarmaktadır. Suriyeli, sığınmacıların Türkiye'ye gelmesi ile birlikte diğer sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe de etkiler meydana getirmiştir. Aynı zamanda mevsimlik işçiler olarak, tarımda çalışan sığınmacıların yaşadıkları bazı sorunlar bulunmaktadır. Bu araştırmada mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan Suriyeli sığınmacıların sosyal dışlanma algısı ve yaşam kalitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Isparta ilinde mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan 140 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırma nicel yöntem ile genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyal Dışlanmışlık ve Yaşam Kalitesi ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS24 veri analiz programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizi sonucunda Suriyeli mevsimlik tarım işçilerinin elde ettikleri gelirin yeterli olmadığı, tiyatro ve sinema gibi kültürel etkinliklerden faydalanamadıkları, sosyal güvenlik hizmetleri ile ilgili endişelerinin olduğu, yeterli eğitim alamadıkları ve ailesine yeterince zaman ayıramadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada yaşam kalitesine ilişkin verilerinin analizi sonucunda; yaşam kalitesi ve sağlık ile ilgili kendilerini yeterli düzeyde hissetmedikleri, yaşamın anlam ifade etme düzeyinin düşük olduğu, boş zamanları değerlendirebilmek için fırsatlarının bulunmadığı, hüzün ve ümitsizlik gibi duyguları sıklıkla yaşadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada erkeklerin sosyal dışlanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğu, yaş düzeyinin artmasına bağlı olarak sosyal dışlanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğu, evli olan katılımcıların sosyal dışlanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğu, eğitim düzeyi yüksek olan katılımcıların sosyal dışlanmışlık düzeylerinin daha yüksek olduğu aylık gelir düzeyi daha yüksek olan katılımcıların sosyal dışlanmışlık düzeylerinin de daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic development of countries is closely related to agricultural production and evaluation of agricultural products. Turkey, because of the fertile soil that has, in a country that is a significant part of revenue from agriculture. The agricultural sector brings together seasonal labor related to agriculture. Syrians, with the arrival of asylum seekers in Turkey, as in other sectors also affects the agricultural sector has created. At the same time, there are some problems faced by refugees working in agriculture as seasonal workers. In this study, it is aimed to examine the perception of social exclusion and quality of life of Syrian refugees working as seasonal agricultural workers. For this purpose, data were collected from 140 participants working as seasonal agricultural workers in Isparta. The research was designed as a relational scanning model, one of the general scanning models, with quantitative method. Social Exclusion and Quality of Life scales were used as data collection tools in the study. SPSS24 data analysis program was used to analyze the research data. As a result of the analysis of the research data, it was concluded that Syrian seasonal agricultural workers did not earn enough income, could not benefit from cultural activities such as theater and cinema, had concerns about social security services, did not receive sufficient education and did not spare enough time for their families. As a result of the analysis of the data regarding the quality of life in the research; It was concluded that they did not feel themselves sufficiently about their quality of life and health, the level of meaning in life was low, they did not have opportunities to make use of leisure time, and they frequently experienced feelings such as sadness and hopelessness. In the study, the social exclusion levels of men were higher, their social exclusion levels were higher due to the increase in age, the social exclusion levels of married participants were higher, and the social exclusion levels of participants with higher education levels were higher. It was concluded that the higher participants had higher social exclusion levels