The relationship between coronary artery disease and high-sensitive troponin T changes during the exercise stress test
Efor testi sırasında değişen HS-troponin T düzeyleri ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişki
- Tez No: 710225
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Efor testi pozitifliği ile koroner arter hastalığı (KAH) arasındaki ilişkinin duyarlılık %68 ve özgüllük % 77 olarak saptanmıştır. Bu nedenle efor testi duyarlılık ve özgüllüğünü artırmak için efor testine eklenecek ilave parametreler ihtiyaç vardır. Stresin indüklediği iskemi sonucu oluşabilecek troponin artışı ile efor testi parametrelerinın birlikte kullanımının efor testi özgüllüğü ve duyarlılığını artırarak yüksek riskli bireyleri tespit etmede ve KAH erken tansında fayda sağlayabileceğini düşündük. E.Ö. ve efor testi sonrası hs-Troponin T değerleri ile anjiografik skorlama sistemi olan syntax skorlama sistemiyle KAH varlığı ve ciddiyetini karşılaştırdık. Çalışmaya efor testi pozitif olan 68 hasta dahil edildi. Hastaların E.Ö. ve efor testi sonrası 4. Saatte hs- Troponin T değerlerine bakıldı. Hs-troponin T değerleri ile syntax skou arasında istatiksel anlamlı ilişki saptanmadı. Bunu yanında tüm hastaların efor sonrası hs-Troponin T düzeylerinde E.Ö. değerlere göre anlamlı artış izlendi. Bu artış efor testi parametrelerinden maksimum kalp hızı, METs, egzersiz süresi, duke treadmill skoru, ST çökme derecesi ile ilişkisizdi. Hastaların efor sırasındaki maksımum sistolik kan basıncı (SKB) ile efor testi sonrası bakılan hs-Troponin T değerleri korele bulundu. Ayrıca E.Ö. hs-Troponin T değerleri ile efor öncesi SKB arasında anlamlı ilişki saptandı. Efor testi parametrelerinden duke treadmill skoru ve ST segment çökme derecesi ile syntax skoru arasında anlamlı ilişki saptandı. Sonuç olarak çalışmamızda efor testi ile değişen hs-Troponin T değerleri ile KAH arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Sensivity and specifity of the relationship between positivity of the exercise stress test (EST) and coronary artery disease (CAD) was determined as 68 %, and 77 % respectively. Therefore, additional paratmeres are needed to be added to the exercise stress test to increase both sensitivity and specifity of it. We have thought that combining the troponin increase caused by stress induced ischemia with the exercise stress test parameters would increase the specifity and sensivity of exercise stress test and hence would help figure out the high risked patients and diagnose the early CAD. We have compared hs- Troponin T values after before EST and after EST with the syntax scoring system, which an angiographic scoring system, with CAD occurence and seriousness. 68 patients with positive EST were included in the study. Troponin T values of the patients were obtained four hours after EST and basal test were started. There were no correlation between hs- Troponin T values and and syntax score. On the other hand, we observed a significant increase in hs-Troponin T values of the all patients after EST due to basal values. There were no correlation between that increase and maximum heart rate (HR) nor METs nor exercise duration nor duke treadmill score nor ST depression level. A correlation was found between maximum Systolic blood pressure (SBP) of the patients during EST and hs- Troponin T values obtained after EST. Aditionlaly, a meaningful relation was detected between basal hs-Troponin T values and SBP obtained before EST. There was also meaningful relation between syntax score and some of the EST parameters such as duke treadmill score and ST segment depression level. In conclusion, in our study, no relation was detected between hs-Troponin T values changing by EST and CAD.