Erzurum ili tarımsal yayım ihtiyacının belirlenmesi
Determination of agricultural extension requirement in Erzurum province
- Tez No: 710282
- Danışmanlar: PROF. DR. TECER ATSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma Erzurum ilinde hizmet veren tarım danışmanlarının mesleki deneyim ve faaliyetlerinin, tarımsal yayım stratejilerinin, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi, üreticilerin hizmet aldıkları tarım danışmanları ile ilişkilerini ve yaşadıkları sorunları tespit edip, çözümü için önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmanın yürütüldüğü bölgede az sayıda tarım danışmanı bulunduğu için tam sayım yönteminden yararlanılmıştır. Veriler 10 tarım danışmanı ile görüşülerek toplanmıştır. Bu tarım danışmanlarının hizmet sunduğu 162 köyde bulunan 600 üretici için basit tesadüfi örnekleme metodundan yararlanılarak örnek sayısı hesaplanmıştır. Erzurum ilinde hizmet veren tarım danışmanları ve üreticiler ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada kurum, kuruluş ve çiftçi örgütlerinin tarımsal eğitim ve yayım konusundaki mevcut durumları tespit edilmiştir. Hem danışmanların hem de çiftçilerin ihtiyaç duydukları eğitim konuları belirlenmiştir. Sonuç: Erzurum ilindeki tarımla ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinden elde edilen bilgiler ve yapılan anket sonuçları ışığında çiftçilerin eğitim düzeyinin düşüklüğüne ilaveten araştırmacı, yayımcı ve çiftçi arasındaki bilgi akışının yetersiz olması, tarımsal üretim miktarı ve gelire olumsuz etkiler yaptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This work was done in Erzurum, to assess professional experience and activities, agricultural publishing strategies, attitude and bahavior, and to determine the relations of the production counselors and the problems they have been servend by farm advisors, and to make suggestions for their solutions. Method: The area where the study is conducted, it was used to be the full counting method of a few agricultural consultants have been found in the area. Data is gathered by meeting with 10 agricultural advisors. The numbers of samples have been calculated by the simple coincidental sampling method for 600 producers in 162 villages served by these agricultural advisors. There has been a survey study facing farm advisors and manufacturers who serve in Erzurum. Findings: The investigation has been detected the current situation in the organization and farmer organization on agricultural education and publishing. The education issues both consultants and farmers need is determined. Results: Under information from institution, organization and civil society organizations and survey results, the farmers education level, the lack of information between researchers, publishers and farmers have negative effects on agriculture and income.