Poli-sübstitüe flor pirazolin benzen sülfonamid türevi bileşiğin bir ve iki boyutlu NMR teknikleri ile yapı karakterizasyonu
The structure characterization of poly sübstitüe fluorine pyrazoli̇n benzenesulfonamide compound by one, two-dimensional NMR techniques
- Tez No: 710301
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Periyodik tabloda elektronegatifliği en yüksek olan flor elementinin birkaç soy gaz elementinin dışında diğer elementlerle reaksiyon verme eğilimi (affinty) oldukça fazladır. Günümüzde yüksek afiniteye sahip flor elementinin farmasotik ilaçlara dahil edilmesi ile birlikte flor içeren aktif bileşiklerin sayısı her geçen gün yaygın olarak yükselmeye devam etmektedir.[1] Florlu bileşikler hem fiziksel hem de kimyasal özellikler bakımından diğer bileşiklere göre olumlu bir etkiye sahiptir. Bu tür bileşiklerin bağlanma afinitesi oldukça yüksektir. Ayrıca metabolik, baziklik ve lipofilik değişimlerde oldukça etkilidir. Florlu bileşiklerin araştırması ile ilgili birçok makale ve sadece florlu bileşikler üzerine yayın yapan dergiler de mevcuttur. Flor elementi içeren bileşikler (organo-flor) özellikle farmasötik endüstrisi ve polimer kimyasında oldukça önem arz etmektedir. Bu bağlamda bu tür bileşiklerin yapılarının aydınlatılması da bir o kadar önemlidir. Wijmenga ve Jaeger grubu tarafından yapılan çalışmada; şekil.1'deki florlu bileşiklerin iki boyutlu hetero-nükleer NMR teknikleri (HSQC, HMBC, HMQC) ile kaydedilen korelasyon spektrumlarından heteronükleer etkileşme sabitleri (JCF, JHF, JCH) ve çapraz pikler-cross peaks (2D 19F-13C, F-C[H]) belirlenmektedir. Tez çalışmasında; Gül ve Yamalı grubunun [2] sentezlediği poli-sübstitüe flor pirazolin sulfonamid türevlerinin (Şekil.2) hetero-nükleer 13C-1H, 1H-1H, 19F-13C ve 19F-1H 2D-HSQC, E.COSY, HMBC gibi korelasyon spektrumları irdelenerek JCF, JCH, JHF etkileşme sabitlerinin değerleri belirlenmeye çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
In the periodic table, the fluorine element, which has the highest electronegativity, has a high tendency to react with other elements (affinty) other than a few noble gas elements. Today, with the incorporation of high affinity fluoride element into pharmaceutical drugs, the number of active compounds containing fluoride continues to increase day by day. [1] Fluorinated compounds have a positive effect compared to other compounds in terms of both physical and chemical properties. The binding affinity of such compounds is very high. It is also very effective in metabolic, basicity and lipophilic changes. There are also many articles related to the research of fluorinated compounds and journals that only publish on fluorinated compounds. Compounds containing fluorine elements (organo-fluorine) are particularly important in the pharmaceutical industry and polymer chemistry. In this context, it is equally important to clarify the structures of such compounds. In the study conducted by the Wijmenga and Jaeger group; Fig. 1 heteronuclear interaction constants (JCF, JHF, JCH) and cross peaks-cross peaks (2D 19F-13C, FC [H) from the correlation spectra recorded by two-dimensional hetero-nuclear NMR techniques (HSQC, HMBC, HMQC). ]) is determined. In the thesis study; Correlation spectra such as hetero-nuclear 13C-1H, 1H-1H, 19F-13C and 19F-1H 2D-HSQC, E.COSY, HMBC, of the poly-substituted fluorine pyrazoline sulfonamide derivatives (Fig. 2) synthesized by the Gül and Yamalı group [2] By analyzing the values of JCF, JCH, JHF interaction constants will be tried to be determined