Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması tedavisinde nano-enkapsüle ilaçların etkinliğinin LC/Q-TOF MS ile gerçekleştirilen metabolomik ve lipidomik çalışmalarla in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the efficacy of nano-encapsulated drugs in the treatment of non-alcoholic fatty liver by metabolomic and lipidomic studies performed with LC/Q-TOF MS
- Tez No: 710353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELEBİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması (NAFL) tedavisinde amfifilik siklodekstrin nanopartiküller kullanılarak geliştirilen nano-enkapsüle ilaçların etkinliğinin lipid profili üzerinde meydana getirdiği değişikliğin Q-TOF LC/MS sistemi kullanılarak in vitro düzeyde değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla; halihazırda tedavide kullanılan çeşitli ilaçlar ve E vitamini kullanılarak geliştirilen nano-enkapsüle formülasyonlar, karaciğer kanseri hücre hattı HEPG2'ye uygulanacaktır. Aynı anda; ilaçlar ve E vitamini, enkapsüle edilmeden de HEPG2 hücrelerine uygulanacak ve de iki grup arasında lipid profilinde gerçekleşen değişim Q-TOF LC/MS cihazı kullanılarak C18 kolon ile gerçekleştirilecek çalışma sonucunda ortaya konulacaktır. C18 kolon kullanılarak gerçekleştirilecek çalışmada, öncelikle analitik yöntem ile ilgili şartların optimize edilmesi gerekecektir. Bu amaçla lipidlerin, hücre hattından ekstraksiyonu için çeşitli numune hazırlama teknikleri denenecektir. Daha sonrasında ekstre edilen lipidlerin ayrılması ve analiz edilebilmesi için sabit faz ve hareketli faz ile elüsyon programında değişiklikler yapılarak en yüksek sayıda lipidin profillenebilmesi için çalışılacaktır. Profillenebilen lipidler, her iki grup için yarı-kantitatif olarak karşılaştırılacak ve değişimin her bir tanımlanabilen lipid için ne düzeyde olduğu incelenecektir. Ardından, değişen lipid profili yorumlanarak nano-enkapsüle ilaç kullanımının avantaj ve dezavantajları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to evaluate the effect of nano-encapsulated drugs developed by using amphiphilic cyclodextrin nanoparticles on the lipid profile in the treatment of non-alcoholic liver lubrication (NAFL) by using Q-TOF LC / MS system in vitro. For this purpose; Various drugs currently used in treatment and nano-encapsulated formulations developed using vitamin E will be administered to the liver cancer cell line HEPG2. At the same time; drugs and vitamin E will be applied to HEPG2 cells without being encapsulated and the change in lipid profile between the two groups will be demonstrated by the C18 column using the Q-TOF LC / MS device. In the study to be carried out using the C18 column, firstly the conditions related to the analytical method will have to be optimized. For this purpose, various sample preparation techniques for the extraction of lipids from the cell line will be tried. Then, in order to separate and analyze the extracted lipids, the constant phase and mobile phase and elution program will be modified so that the highest number of lipids can be profiled. Profilable lipids will be compared semi-quantitatively for both groups and the extent to which the change is defined for each identifiable lipid. Then, by changing the lipid profile, the advantages and disadvantages of nano-encapsulated drug use will be evaluated.