İnsan kaynakları yönetimi felsefesinde insan: Birey-fert farklılaşması
Human in human resources management philosophy: Individual-person (fert) differentiation
  1. Tez No: 710489
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF ERTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÜRŞAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
İnsan kaynakları yönetimi (İKY) alanı, özü itibariyle, insan – iş – çalışma ilişkilerinde işe girişten, işten çıkışa kadar tüm sorunlar ve konular üzerinde çalışmaktadır. İKY'nin çalıştığı alanda onu yönlendiren ve uygulamalarında sebep – sonuç ilişkileri kurmasını sağlayan temel bir felsefesi vardır. Bu felsefenin ne olduğunun anlaşılabilmesi için, İKY felsefesinin yapılması gereklidir. İKY felsefesi yapıldığında, İKY anlayışının materyalist düşünce temelinde inşa edildiği görülmektedir. Bu çalışma kapsamında, materyalist düşünce temelinde inşa edilen İKY anlayışı, tevhidi düşünce ile mukayese edilmiştir. Tevhidi düşünce, Türk – İslâm Medeniyeti'nin temel düşünce biçimi ve felsefesi, materyalist düşünce ise Batı Medeniyeti'nin temel düşünce biçimi ve felsefesini ifade etmektedir. Söz konusu temel düşüncelerin, insan – iş – çalışma ilişkileri bağlamında ortaya koydukları insan modelleri bulunmaktadır. Materyalist düşüncenin insan modeli“birey insan modeli”, tevhidi düşüncenin insan modeli ise“fert insan modeli”olarak belirtilebilir. Yapılan bu çalışma ile, insan – iş – çalışma ilişkisi bağlamında birey – fert farklılaşması ortaya konulmuştur. Bunun yanında, tevhidi düşüncenin, temel düşünce yöntemi olarak kabul edilmesiyle insan – iş – çalışma ilişkisini inceleyecek bir ilim dalı oluşturulacak ise, isminin“emek yönetimi”olabileceği gerekçeleriyle ifade edilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında bir literatür taraması ve araştırma kısmında nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi deseni kullanılarak bir doküman analizi yapılmıştır. Analizi yapılacak kitaplar belirlenirken, öncelikle amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak İKY kitapları listelenmiş ve tipik durum örneklemesi ile doküman analizi yapılacak kitaplar belirlenmiştir. Çalışmanın son kısmında birtakım sonuçlara ulaşılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human resources management (HRM) field, in essence, works on all problems and issues in human – business – working relations from recruitment to exit. HRM has a basic philosophy that guides it in its field and enables it to establish cause and effect relationships in its practices. In order to understand what this philosophy is, it is necessary to make an HRM philosophy. When the HRM philosophy is made, it is seen that the HRM understanding is built on the basis of materialist thinking. Within the scope of this study, the understanding of HRM built on the basis of materialist thought has been compared with the thought tevhit. Tevhit thought refers to the basic way of thinking and philosophy of the Turkish – Islamic Civilization, while materialist thought expresses the basic way of thinking and philosophy of the Western Civilization. There are human models that these basic ideas put forward in the context of human – business – working relations. The human model of materialist thought can be defined as the“individual human model”, and the human model of the tevhit thought as the“person (fert) human model”. With this study, individual – person (fert) differentiation in the context of human – business – working relationship has been revealed. In addition, if a branch of science is to be created to examine the human – business – working relationship by accepting the tevhit thought as the basic method of thought, it has been stated on the grounds that its name may be“labor management”. In the first part of the study, a literature review was carried out, and in the research part, a document analysis was carried out using the content analysis design, one of the qualitative analysis methods. While determining the books to be analyzed, HRM books were listed using the purposeful sampling method and the books to be analyzed with typical case sampling were determined. In the last part of the study, some results were reached and some suggestions were made.