Deneysel fasiyal paralizi modelinde metilprednizolon, hiperbarik oksijen ve hesperidin + diosmin tedavilerinin sinir rejenerasyonuna etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of methylprednisolone, hyperbaric oxygen and hesperidin + diosmin on nerve regeneration in experimental model of facial paralysis
  1. Tez No: 710513
  2. Yazar: YAŞAR ÖZBUĞDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada deneysel olarak oluşturulmuş travmatik fasiyal sinir (FS) paralizi modelinde metilprednizolon, hiperbarik oksijen (HBO) ve hesperidin + diosmin (HD) tedavilerinin sinir iyileşmesine olan etkilerini histopatolojik ve fonksiyonel açıdan araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ağırlık ve yaşları benzer olan toplamda 40 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan dahil edildi. Sıçanlar randomize olarak her grupta 8 denek olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Anestezi altında tüm sıçanların sağ FS trunkusları bulundu. Negatif kontrol grubu (Grup 1) dışındaki sıçanların FS trunkusları vasküler klemple 40 dakika boyunca ezilerek travmatize edildi. 3 hafta boyunca negatif kontrol (Grup 1) ve operasyon grubu (Grup 2) tedavisiz takip edildi. Grup 3'e her gün 1 mg/kg dozda metilprednizolon intraperitoneal yolla, Grup 4'e haftada 6 gün her gün 90 dakika olacak şekilde HBO tedavisi, Grup 5'e ise her gün 100 mg/kg HD oral gavaj yoluyla verildi. Operasyondan sonraki gün, 1., 2., ve 3. haftada sıçanların kornea refleksleri değerlendirilerek kaydedildi. 3 haftanın sonunda tüm deneklerin hasarlanan FS kısımları çıkartılarak aksonal dejenerasyon, vasküler konjesyon, makrovakuolizasyon, akson çapı ve myelin kılıfının kalınlığı açısından histopatolojik olarak değerlendirildi. Fonksiyonel iyileşme ve histopatolojik inceleme sonuçları gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Sonuçlarımıza göre histopatolojik olarak HBO grubunda; aksonal dejenerasyon operasyon ve steroid gruplarına göre anlamlı olarak daha düşük (sırasıyla, p=0.001, p=0.004), yine vasküler konjesyon operasyon ve steroid gruplarına göre anlamlı olarak daha düşük (sırasıyla, p=0.001, p=0.004) ve miyelin kılıfının kalınlığı ise operasyon grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi(p=0.006). HD grubunda; aksonal dejenerasyon operasyon grubuna göre (p=0.002), vasküler konjesyon ise operasyon ve steroid gruplarına göre anlamlı olarak daha düşük tespit edildi (sırasıyla, p=0.002, p=0.006). Fonksiyonel olarak ise 1. haftada HBO grubunda, 2. ve 3. haftalarda ise HBO ve HD gruplarında operasyon ve steroid gruplarına göre daha fazla denekte iyileşme olduğu görüldü. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p>0.05). Sonuç: FS ezilme yaralanmasından sonra hem HBO hem de HD tedavilerinin iyileşme üzerine olumlu etkileri gösterildi. Bu olumlu etki HBO grubunda daha fazlaydı. Her iki tedavi metodu da özellikle steroidlerin kullanılamadığı durumlarda alternatif bir tedavi seçeneği olabilir. Bu tedavilerin travmatik FP üzerine etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the histopathological and functional effects of methylprednisolone, hyperbaric oxygen (HBO) and hesperidin + diosmin (HD) treatments on nerve healing in an experimental traumatic facial nerve (FN) paralysis model. Material and Methods: A total of 40 Wistar Albino female rats of similar weight and age were included in the study. The rats were randomly divided into 5 groups with 8 subjects in each group. Right FS trunks of all rats were found under anesthesia. The FS trunks of the rats except the negative control group (Group 1) were traumatized by crushing with a vascular clamp for 40 minutes. Negative control (Group 1) and operation group (Group 2) were followed for 3 weeks without treatment. Group 3 was given 1 mg/kg daily methylprednisolone intraperitoneally, Group 4 was given HBO treatment for 90 minutes every day, 6 days a week, and Group 5 was given 100 mg/kg HD every day by oral gavage. The blink reflexes of the rats were evaluated and recorded on the day after the operation and at the first, second and third weeks. At the end of 3 weeks, the damaged FS parts of all subjects were removed and histopathologically evaluated in terms of axonal degeneration, vascular congestion, macrovacuolization, axon diameter and myelin sheath thickness. Functional recovery and histopathological examination results were statistically compared between the groups. Results: According to our results, histopathologically in the HBO group; Axonal degeneration was significantly lower than the operation and steroid groups (respectively, p=0.001, p=0.004), vascular congestion was significantly lower than the operation and steroid groups (respectively, p=0.001, p=0.004), and the thickness of the ivmyelin sheath was significantly higher than the operation group (p=0.006). In the HD group; axonal degeneration was found to be significantly lower than the operation group (p=0.002), and vascular congestion was found to be significantly lower than the operation and steroid groups (p=0.002, p=0.006, respectively). In terms of functional improvement, although it was not statistically significant in the HBO group in the first week, and in the HBO and HD groups in the second and third weeks, it was observed that more subjects improved compared to the operation and steroid groups (p>0.05). Conclusion: The positive effects of both HBO and HD treatments on recovery were demonstrated after FS crush injury. This positive effect was greater in the HBO group. Both treatment methods can be an alternative treatment option, especially in cases where steroids cannot be used. More studies are needed to better understand the effects of these treatments on traumatic FP.