Fournier gangreni sonucu oluşan skrotal defektlerde pediküllü diep flebinin kullanımı
Usage of the pedicled diep flap for scrotal defects from fournier's gangrene
  1. Tez No: 710514
  2. Yazar: ATALAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Fournier Gangreni sonrası geniş skrotal defektler oluşabilmekte ve rekonstrüksiyon aşamasında bu defektlerin kapatılması kimi zaman zorlayıcı olabilmektedir.Araştırmada pediküllü DİEP flebinin bu gibi kompleks defektlerin rekonstrüksiyonunda iyi bir seçenek olduğunu göstermeye çalıştık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif olarak 01.01.2019-01.01.2022 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi polikliniğine gelip rekonstrüksiyona uygun olan veya hastanede ilgili diğer bölümlerden konsülte edilen 8 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar; yaş, komorbid hastalıklar, sigara ve alkol kullanımı gibi alışkınlıklar, operasyon öncesi cilt defekti boyutları, flep boyutları, flebin dolaşımı ve olası komplikasyonlar açısından araştırılıp değerlendirildi. BULGULAR: Bütün hastaların defektleri kozmetik olarak kabul edilebilir bir biçimde kapatıldı. Ortalama defekt boyutu; 9,5 ±2,3 x 13±2,4 cm olup, ortalama flep boyutu; 9,2±1 x 16,8±1,8 cm olarak bulundu. Hiçbir hastada flep dolşaımı ile ilgili problem yaşanmadı. Sadece 1 hastada minör komplikasyon gelişti. SONUÇ: DİEP flebi; fazla doku alanı ile geniş defektleri örtebilmesi, güvenilir vasküler pedikülü olması ve minimal donör alan morbiditesi ile Fournier Gangreni sonucu skrotal rekonstrüksiyonda cerrahın aklına gelmesi gereken bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
AIM: After surgical debridement of necrotic tissues resulting from Fournier's gangrene, large complex perineal defects can occur. In these cases reconstruction may be difficult. We propose that the pedicled deep inferior epigastric artery perforator(DIEP) flap is a good choice for reconstruction of this area due to its large tissue, nice contour and well-vasculated structure. MATERIALS AND METHODS: Our retrospective study was conducted on 8 patients who were admitted to or consulted at the Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Outpatient Clinic at the Antalya Training and Research Hospital between January 2019 and January 2022. Patients' ages, comorbid diseases, habits such as smoking and alcohol use, preoperative defect sizes, flap sizes, flap viabilties as well as any complication were recorded. RESULTS: All defects were reconstructed with relatively good cosmetic outcome. The average defect size was 9.5 ± 2,3cm x 13.0 ± 2.4 cm, and average flap size was 9.2 ± 1.0 cm x 16.8 ± 1.8 cm. We did not observe any vascular problems but 1 patient had minor complications, such as wound dehiscence. CONCLUSION: With its reliable blood supply and large tissue volüme, pedicled DIEP flap is a good option for the reconstruction of scrotal defects resulting from Fournier's Gangrene.