Seminemacheilus lendlii (Hankó, 1925) ve Seminemacheilus ispartensis Erk'akan, Nalbant & Özeren, 2007 türlerinin osteolojik ve morfometrik olarak değerlendirilmesi
Osteological and morphometric evaluation of Seminemacheilus lendlii (Hankó, 1925) and Seminemacheilus ispartensis Erk'akan, Nalbant & Özeren, 2007
  1. Tez No: 710655
  2. Yazar: FATMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Biostatistics, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma Seminemacheilus lendlii (Hankó, 1925) ve Seminemacheilus ispartensis Erk'akan, Nalbant & Özeren, 2007 türlerinin osteolojik ve morfometrik bakımdan benzerlik ve farklılıklarının kıyaslanması amacı ile yürütülmüştür. Bu amaçla iki türe ait bireylerin morfometrik karakterleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bireyler clearing-staining yöntemi ile şeffaflandırılarak kemik yapıları boyanmış ve bu osteolojik yapılar kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre iki tür arasında morfometrik karakterler bakımından farklılık olmadığı tüm karakterlerin iç içe geçtiği belirlenmiştir. Osteolojik karakterlerin de büyük bir benzerlik gösterdiği ve ayrı türler olarak değerlendirilmelerini gerektirecek karakter farklılıklarının bulunmadığı tespit edilmiştir. Moleküler karakterler bakımından bildirilen değerlendirmelerde de bu iki tür arasındaki genetik mesafenin %0,1 olduğu görülmüştür. Morfometrik, osteolojik ve moleküler bulgular ışığında bu türlerin tek tür olabileceği ve S. ispartensis'in S. lendlii'nin sinonimi olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare the osteological and morphometric similarities and differences of Seminemacheilus lendlii (Hankó 1925) and Seminemacheilus ispartensis Erk'akan, Nalbant & Özeren 2007 species distributed in Turkey. For this purpose, the morphometric characters of the individuals were taken and evaluated statistically. In addition, individuals were made transparent with the clearing-staining method and their bone structures were stained and these osteological structures were compared. According to the results obtained, no different characters could be detected between the two species, which would require them to be evaluated as morphometrically and osteologically different species. In the evaluations reported in terms of molecular characters, it was seen that the distance between these species was 0.1%. When all the results obtained are evaluated together, it has been determined that these species may actually be a single species and S. ispartensis should be considered as a synonym for S. lendlii.