An exploration of the teacher-student writing conference andthe potential influence of self-efficacy
Öğretmen-öğrenci yüz yüze yazma görüşmelerinin yapısının ve öğrenci öz yeterliklerinin olası etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 710716
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAROLYN L. PIAZZA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Florida State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı zamanı belirlenmiş olarak öğretmen-öğrenci arasında gerçekleşen, yazı yazma eğitimine yönelik planlanan ve yüz yüze görüşme olarak düzenlenen öğrencilerin yazı yazma becerilerine ilişkin toplantıların yapısını görüşmeye iştirak eden öğrencilerin yüksek ya da düşük öz güven duygusuna sahip olup olmadıklarını da göz önünde tutarak incelemektir. Amerika Birleşik Devletleri'nin güney doğusunda yer alan bir devlet ilkokulunda beşinci sınıfa giden öğrenciler bu çalışmaya katılmışlardır. bu çalışmada 1) görüşmenin uzunluğuna, kaç soru sorulduğuna ve bu soruların içeriklerine, görüşmenin ana konusuna (metinde anlamın mı/fikirlerin mi yoksa dil bilgisi kurallarının mı konuşulduğuna), katılımcıların rolüne ve öğretmen tarafından verilen olumlu dönütlere bakılarak yazı eğitimi üzerine organize edilen görüşmelerin yapısının analiz edileceği ve 2) bu görüşmelerin yapısının öğrencinin yazı yazma üzerine olan öz yeterlilik derecesine bağlı olacağı ve bundan dolayı da öğretmen-öğrenci görüşmelerinde farklılıklar görüleceği varsayılmıştır. Bu varsayımları test etmek amacıyla içerisinde çoklu durum çalışmalarını bulunduran nitel çalışma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan veriler iki sınıfa da uygulanan Ön-Son Yazı Yazmaya Yönelik Öz Yeterlilik Testi (Pajares, Miller, & Johnson, 1999) bu test yukarıda ismi belirtilen araştırmacılar tarafından Shell, Murphy, & Bruning'den (1989) adapte edilmiştir, öğrencilerin yazı yazma performansındaki puanları, ses ve görüntü kaydı yapılan öğretmen-öğrenci arasındaki yazı yazma sürecine ilişkin bire bir görüşmeler, ses kaydı yapılan öğretmenlerle ve öğrencilerle gerçekleştirilen görüşmeler ve alanda yapılan gözlemlerden toplanmıştır. Toplanan bu veriler nitel yöntemler kullanılarak ifade edilmiş ve yorumlanmıştır. Kaydedilmiş öğretmen-öğrenci görüşmelerinin analizlerinden ortaya çıkan nitel veriler bu görüşmelerin yapısının öğrencilerin yazı yazmaya ilişkin düşük ya da yüksek öz yeterlik göstermesine bağlı olarak özellikle içerik, yazılan metne gösterilen sahip olma davranışı, görüşme gündemi, öğrencinin görüşmeye katılımı, konuşma miktarı, sorulan soruların sayısı ve işlevleri, öğretmen tarafından verilen olumlu dönütlerin miktarı ve dış etkilerden dolayı görüşmenin kesintiye uğraması konularında farklılıklar göstermiştir. Bu çalışma ayrıca eğitimciler ve araştırmacılar için tavsiyeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the nature of scheduled teacher-student writing conferences with confident and less confident students. The participants of the study were fifth-graders from a public elementary school in the Southeastern United States. The guiding assumptions of this study were 1) the nature of conferences can be investigated by focusing on the length, number and functions of questions asked, content of the discussion (ideas/mechanics), participants' roles and praise statements; and 2) the nature of student participation during conferences varies based on their level of perceived self-efficacy. A qualitative study design involving multiple case studies was used. Data were collected in both classrooms using the pre-and post Writing Self-Efficacy Scale (Pajares, Miller, & Johnson, 1999) as adapted from Shell, Murphy, & Bruning (1989), as well as students' written performance scores from students' writing samples, audio and video-taped teacher-student writing conferences, audio-taped interviews with teachers and students, and field observations. Collected evidence was described and interpreted using qualitative methods. Qualitative data that came from the analyses of recorded writing conferences also presented that conferences of students with higher and lower levels of self-efficacy differed in terms of focus, ownership, conference agenda, turn taking, frequency of talk, numbers and functions of the questions asked, numbers of praise statements provided by the teacher, and amount of outside interruptions. This study has implications for practitioners and researchers.