Parafine gömülü doku örneklerinde HUMTHO1 lokusunun araştırılması
- Tez No: 71073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Öldükten sonra kimliği belirlenemeyen ceset ya da ceset parçalarının kimliğinin tesbiti adli açıdan gerekli olabilir. Bu kimseler ameliyat geçirmiş ise, biyopsi için parça alınmış ise yada ölülerine otopsi yapılmış ise, tesbit edilerek parafine gömülmüş doku örnekleri kimliğin tesbiti açısından ilave bir kaynak niteliği taşırlar. Bu çalışmada, ölümden sonra kimliği konsunda şüphe ortaya çıkan kişilerin kimliğinin tesbiti amacına yönelik olarak, tesbit edilerek parafine gömülmüş otopsi dokularında, PCR tekniği kullanılarak, STR sisteminden HUMTHOl'in tiplendirilmesi yapılmıştır. Morg Patoloji Laboratuvarından alınan 50 parafine gömülü doku örneğinden 39 tanesinde tipleme yapılmıştır. Kontrol grubunu oluşturan 20 parafine gömülü doku örneğinden 13 tanesinde tipleme yapılmıştır. Bazı örneklerin tiplendirüememesinde post-mortem sürenin, enfeksiyöz hastalıkların, dokunun orijinin, fiksasyon sıvısında geçen sürenin ve DNA'nın saflığının etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Identification of corpses or parts of them may be of medicolegal importance. In case of previous operations, biopsy specimens obtained from the individual or in medicolegal autopsies, tissue embedded in paraffine may provide further sources for identification. In the present study HUMTHOl typing was undertaken using PCR on autopsy specimens embedded in paraffine which were obtained from individuals with obscure identify. It was possible to determine the type of DNA of many samples which were taken from parts of internal organs that were embedded in paraffin. 39 out of 50 samples which were supplied by Morgue Pathology Laboratory, and 13 out of samples from a control group were typed. Several factors have to be taken into account for failure to type some samples: duration of post mortem time, infectionous diseases, kind of internal organ sample comes from, duration of fixation time and purity of the DNA.