Kamil Kepeci 270 numaralı Ruûs Defteri
The transcription and assessment of the Ruûs Register no. 270 recorded in Kamil Kepeci classification
  1. Tez No: 710769
  2. Yazar: GÜLŞAH KIZILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Osmanlı Devlet teşkilatı ve bürokrasisinin en üst merci olan Divan-ı hümayun da alınan kararların kayıt altına alınması usulü devlet sınırlarının genişlemesine pararlel olarak daha da önem kazanmıştır. Divan-ı hümayunun alt kalemlerinden biri olan Ruûs kaleminin tutmuş olduğu Ruûs defterleri Osmanlı devleti sınırları içerisinde ki tayin, tevcih ve atama silsilerinin takip edilebilmesini sağlayan en temel kaynaklardır. Çalışmamıza konu olan 270 No'lu Ruʻûs Defterin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapıldı. Defter Hicri 1067-1068/Miladi 1656-1657 tarihleri arasında ki Ruûs kayıtlarını içermektedir. Tutulan kayıtlar vakıf görevlileri, kale, medrese, liva, dersiʻamlık, şâkirdlik, muʻallimlik, kethüdalık, çavuşluk ve saray görevlilerine dair tevcihatları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The procedures for recording the decisions made by Imperial Council (Divan-ı Humayun), the ultimate decision-making mecHânism in the Ottoman Empire, gained more and more importance in parallel with the enlargement of the borders. The Ruûs books recorded by the Ruûs Kalemi, a subordinate body of the Imperial Council, are an important written source enabling us to examine the appointments, covenants and reassignments in the Ottoman Land. In this study, Ruûs Register no. 270 was transcribed and assessed. This Ruûs Register includes the records between AH 1067-1068/ AC 1656-1657. The records involve the grants related to foundation (waqf) officials, kales, higher education institutions, sanjaks, lecturers in local community, apprentices, scholars, stewards, officials of the palace, government officials and palace employees.