10-14 yaş grubu taekwondocuların bazı biyomotor yetilerinin normatif çalışması
Normative study of some biomotor abilities of 10-14 age group taekwondo athletes
- Tez No: 710793
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Antropometrik ve fizyolojik özellikler gibi fiziksel yeteneklere sahip olmak, herhangi bir yarışmada veya turnuvada başarı için ön koşuldur. Branşa özgü biyomotor yetiler sporcu performansını etkileyen faktörlerden biridir. Belirlenmiş hedeflere ulaşmak, doğru ve etkili bir antrenman programı hazırlayabilmek için normatif verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda, Türk taekwondosundaki sporcuların normlandırmasını yaparak, sporcu seçimi yapacak olan antrenörlere, spor elemanlarına yol göstermek ve bu konuda yapılacak çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye genelinde taekwondo çalışan, mavi kuşak ve üstü kuşak derecesine sahip 650 sporcunun belirlenmiş ölçütlerdeki normatif çalışması Ocak 2020-Mart 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma grubundaki sporcuların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, 20 m. sürat koşusu, squat sıçrama, aktif sıçrama, serbest kol sıçrama, sağ ve sol el kavrama kuvveti, sağlık topu atma, gövde mekik testi ve branşa özgü teknik vuruşların ölçümleri yapılmış, belirlenen yaş kategorileri ve cinsiyetler için incelenen değişkenlerinin ortalama, standart sapma ve yüzdelik değerleri sunularak normlar oluşturulmuştur. Ayrıca sporcular cinsiyet, yaş grupları ve kuşaklarına göre kendi içinde karşılaştırılmış, benzerlik ve farklılıklar ortaya konmuştur. Antropometrik özellikler yaşa göre incelendiğinde oturma boyu yüksekliği hariç diğer özelliklerde farklılığa rastlanmamışken biyomotor özellikler cinsiyete göre karşılaştırıldığında denge, 10m-20m sürat parametreleri hariç diğer tüm parametrelerin istatiksel olarak anlamlı olduğu gözlenmiştir. Esneklik hariç diğer parametrelerde erkekler lehine fark gözlemlenirken esneklik parametresinde kızlar lehine anlamlı bir farklılık belirtilmiştir. Taekwondo vuruşları cinsiyete göre karşılaştırıldığında sağ puşe chagi tekniği hariç diğer parametrelerde erkek lehine istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Possession of physical abilities such as anthropometric and physiological skills is a prerequisite for success in any competition or tournament. Branch-specific biomotor abilities are one of the factors affecting athlete performance. Normative data are needed in order to achieve certain goals and to prepare an accurate and effective training program. In this context, it is aimed to guide the trainers and sports personnel who will make the selection of athletes by determining the norms of them in the Turkish taekwondo and to contribute to the studies on this subject. For this purpose, the normative study of 650 athletes, who do taekwondo and have a blue belt and above belt degree in Turkey, was conducted between January 2020 and March 2020. Height, body weight, body mass index, 20m sprint, squat jump, active jump, free arm jump, right and left hand grip strength, medicine ball throw, trunk curl test and branch-specific technical strokes of the athletes in the study group were measured and norms were determined by considering the mean, standard deviation and percentage values of the variables examined for the determined age categories and genders. In addition, the athletes were compared according to gender, age groups and belts, and similarities and differences were revealed. When the anthropometric skills were examined by age, no difference was found in other features, except for sitting height, however, when the biomotor abilities were compared according to gender, all parameters were observed statistically significant, except balance and 10m-20m speed parameters. While a difference was observed in favor of boys in other parameters except elasticity, a significant difference was found in favor of girls in the flexibility parameter. When Taekwondo strokes were compared according to gender, a statistically significant difference was found in favor of males in other parameters except the right push chagi technique.