12-14 yaş grubu taekwondocuların farklı sürelerde uygulanan statik germe uygulamasının çeviklik, sürat ve eklem hareket açıklığı üzerine akut etkileri
Acute effects of static stretching applied at different times on agility, speed and range of motion of 12-14 age group taekwondo players
  1. Tez No: 936640
  2. Yazar: MUSTAFA GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı 12-14 yaş grubu taekwondocuların farklı sürelerde uygulanan statik germe uygulamasının çeviklik, sürat ve eklem hareket açıklığı üzerine akut etkilerini incelemektedir. 24 erkek taekwondocunun gönüllü olarak katıldığı çalışmada ortalama yaş (13,02±0,51 yıl), boy (1,51±11,25 cm), kilo (39,80± 4.37 kg), spor yaşı (4,35±2,52 yıl) olduğu görülmektedir. Ayrıca katılımcıların sağ bacak dominant ekstremiteye sahip olanların oranı % 62.5, sol bacak dominant ekstremiteye sahip olanların oranı % 37.5'dur. Çalışmada aynı denek gurubu üzerinde uygulanan çapraz kontrollü deney tasarımı kullanılmıştır. İki oturumda gerçekleştirilen çalışmada denekler, A ve B grubu olmak üzere raslantısal olarak 2 gruba ayrılmıştır. Birinci grup genel ısınmadan sonra 15 saniye statik germe, ikinci grup ise 30 saniye statik germe uygulaması yapmıştır ve sırasıyla sürat, çeviklik ve eklem hareket açıklığı testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin sonunda 48 saat dinlenme verilmiş, gruplar yer değiştirmiş ve 15 saniye yapan grup 30 sn yapmıştır. 30 saniye yapan grup ise 15 saniye statik germe uygulaması yapmıştır. Yapılan germe uygulamalarının ardından 4 dakikalık dinlenme verilmiştir. Sırasıyla genel ısınmanın akabinde statik germe egzersizleri yapılmış 10 metre sprint, taekwondoya özgü T çeviklik testi ve eklem hareket açıklığı ölçümleri (quadriceps ve hamstring kasları) yapılmıştır. Normallik analizi Shapiro Wilk testiyle yapılmış olup, normal dağılım gösterdiği belirlenen verilerin analizinde bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. Verilerin analiz sonuçlarında çeviklik ve süratte 15 saniye yapanların lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the acute effects of static stretching applied at different times on agility, speed and range of motion of taekwondo players between the ages of 12-14 In the study in which 24 male taekwondo players participated voluntarily, it was seen that the average age (13.02±0.51 years), height (1.51±11.25 cm), weight (39.80± 4.37 kg), sports age (4.35±2.52 years) were seen. In addition, the rate of participants with right leg dominant extremity was 62.5%, and the rate of those with left leg dominant extremity was 37.5%. In the study, a cross-controlled experimental design applied on the same subject group was used. In the study, which was carried out in two sessions, the subjects were randomly divided into 2 groups, group A and group B. The first group performed static stretching for 15 seconds after the general warm-up, and the 2nd group performed static stretching for 30 seconds, and sprint, agility and range of motion tests were applied, respectively. At the end of the data obtained, 48 hours of rest were given, the groups changed places and the group that did 15 seconds did 30 seconds, and the group that did 30 seconds applied static stretching for 15 seconds. After the stretching applications, a 4-minute rest was given. General warm-up, static stretching exercises, 10-meter sprint, taekwondo-specific T agility test and range of motion measurements (quadriceps and hamstring muscles) were performed, respectively. Normality analysis was performed with Shapiro Wilk test, and dependent sample t-test was used in the analysis of the data determined to show normal distribution. In the results of the analysis of the data, it was seen that there was a significant difference in favor of those who performed the agility test and speed tests for 15 seconds. (p0.05).