The value of isovolumic acceleration for the assessment of right ventricular function in acute pulmonary embolism
Akut pulmoner emboli vakalarında sağ ventrikül sistolik fonksiyonunun değerlendirilmesinde izovolümik akselerasyon zamanının değeri
  1. Tez No: 710798
  2. Yazar: MURAT SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN SAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akut pulmoner emboli (PE) hastalarında sağ ventrikül fonksiyonunun değerlendirilmesinde triküspit anulus miyokardiyal izovolümik ivmenin (IVA) değerini değerlendirmektir. Yöntemler: Akut PE'li 15 hasta (ortalama yaş 60,6±11,3 yıl) çalışmaya alındı ​​ve yaş ortalaması benzer olan 15 hastadan (60.3±11,5) kontrol grubu oluşturuldu. Göğüs bilgisayarlı tomografi anjiyografi ile akut PE tanısı konan hastalara tanı anında ve tanıdan bir ay sonra transtorasik ekokardiyografi yapıldı. Bulgular: Kontrol grubunda IVA 2,8±0,2 m/s(2) iken, akut PE grubunda tanı anında 2,0±0,1 m/s(2) ve 2,9±0,1 m/s(2) idi. ) ilk ayın sonunda.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the value of tricuspid annulus myocardial isovolumic acceleration (IVA) in the assessment of right ventricular function in patients with acute pulmonary embolism (PE). Methods: Fifteen patients (mean age 60.6±11.3 years) with acute PE were enrolled and a control group was formed of 15 patients with a similar mean age (60.3±11.5). Patients who were diagnosed with acute PE by thoracic computed tomography angiography underwent transthoracic echocardiography at the time of diagnosis and at one month after diagnosis. Results: In the control group IVA was 2.8±0.2 m/s(2), while in the acute PE group, it was 2.0±0.1 m/s(2) at the time of diagnosis and 2.9±0.1 m/s(2) at the end of the first month.