Assessment of a junior high school basic programming course with respect to achievement, attitudes, and the opinions of people involved in various degrees at ari lycee
  1. Tez No: 9689
  2. Yazar: SEVGİ TARTICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET ORTAOKUL DÜZEYİNDE BASIC PROGRAMLAMA DİLİ DERSİNİN BAŞARI VE TUTUMLARA GÖRE DE?ERLENDİRİLMESİ VE İLGİLİ KİŞİLERİN BİLGİSAYAR DERSİ HAKKINDAKİ 6ÖRÜSLERİLERİ T ARTICI O?LU, Sevgi Yüksek Lisans Tezi, Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Meral AKSU Nisan 1990, 133 sayfa Bu çalışmanın amacı, Arı Lisesinde uygulanan BASIC programlama dili dersini başarı ve tutumlara göre değerlendirmek, ve ilgili kişilerin ders hakkındaki düşüncelerini almaktır. Bu çalışmanın kapsamına Arı lisesi dokuzuncu sınıf öğrencileri, öğretmenleri, yöneticileri ve velileri alınmıştır. Çalışma kapsamına 59'u erkek, 21'i kız toplam 80 öğrenci, 58 öğretmen, 6 yönetici ve 80 veli alınmıştır. Çalışmanın verilen dört araç kullanılarak toplanmıştır. Araçlardan ilki araştırmacı tarafından geliştirilen BASIC programlama dili başarı testi, ikincisi Loyd ve Gressard tarafından geliştirilen ve Türkçeyeçevrilen bilgisayara karşı tutum ölçeği, üçüncü ile dördüncüsü ise araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem ölçeği ve bilgisayar programlama dili dersi hakkında bilgi formudur. yapılan analizler sonucunda öğrencilerin BASIC programlama dili dersi başarısı 100 üzerinden yaklaşık 70, bilgisayara karşı tutum seviyeleri 4 üzerinden 3.3 1 bulunmuştur. Erkek ile kız öğrencilerin başarısı arasında kızlar lehine anlamlı bir ortalama fark bulunmuştur. Erkek ile kız öğrencilerin bilgisayara karşı tutumları arasında anlamlı bir ortalama fark bulunmamıştır. Aynı zamanda öğrencilerin başarı ve tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Anahtar kelimeler : BASIC programlama dersi başarısı, bilgisayara karşı tutum,ilgili kişilerin düşünceleri, cinsiyet. Anabilim Sayısal Kodu: 222.13.01. Science Code: 222.13.01.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSMENT OF A JUNIOR HIGH SCHOOL BASIC PROGRAMMING COURSE WITH RESPECT TO ACHIEVEMENT, ATTITUDE, AND THE OPINIONS OF PEOPLE INVOLVED IN VARIOUS DEGREES AT ARI LVCEE TARTICIOGLU,Sevgi M. S. in Science Education Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Meral AKSU April 1990, 133 pages The purpose of. this study is to assess a junior high school BASIC programming course with respect to achievement, attitudes, and the opinions of people involved in various degrees at An Lycee. The subjects of this study are 80 students, 58 teachers, 6 administrators and 80 parents at An Lycee. Of 80 students, 59 are males, 21 are females. Four instruments are utilized for the data collection : BASIC Programming Course Achievement Test which is developed by the researcher, Computer Attitude Scale which is developed by Loyd and Gressard and translated into Turkish, Observation Scale and Opinionnare which Qm developed by the researcher.The results of the present, study indicate that the achievement level of students is about 708 and the level of computer attitude is 3.31 out of 4. There is a significant mean difference between the achievement of males and females in favor of fernales.There is no significant mean difference between the computer attitude of males and females. Also, there is no significant relationship between students' achievement and computer attitudes. Key words : BASIC programming course achievement, computer attitude, opinions of people, sex.