Gençlerin COVID-19 tedbirlerine yönelik inançlarını etkileyen faktörlerin risk iletişimi perspektifinden incelenmesi
Investigation of factors affecting youth's belief on COVID-19 measures from risk communication perspective
- Tez No: 710953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Health, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
COVID-19 pandemisinde sosyal medya, halk sağlığı kurumları ve hükümet paydaşları (yani aktörler) için durumlar, riskler ve hastalığın yayılmasını engelleyen kişisel koruyucu eylemler hakkında bilgi yayma konusunda önemli bir rol oynamıştır. Bu bağlamda risk iletişimi, acil durum yönetimi için kritik öneme sahiptir. Bu araştırmada, gençlerin COVID-19 pandemisi kapsamında uygulanan tedbirlere yönelik inançlarının hangi faktörlerden etkilendiğinin belirlenmesi, risk iletişimi ve medyanın bu süreçteki rolünün ortaya konması amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemi 25-44 aralığındaki gençlerden oluşmaktadır. Veriler sağlık inanç modeli ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS 21.0 paket programında uygun istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular hem geleneksel medyanın hem de sosyal medyanın, gençlerin tutum ve davranışlarını değiştirmede etkili olduğunu hem teorik hem de pratik olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
During COVID-19, social media has played an important role in disseminating information for public health agencies and government stakeholders (i.e. actors) about situations, risks and personal protective actions to prevent the spread of the disease. In this context, risk communication is critical for emergency management. The research presented in this context aims to examine the factors that affect the behaviours and attitudes of young people during the COVID-19 pandemic, within the framework of the health belief model, and to reveal the mediating role of risk communication and the media in this process. The sample of the study consists of young people in the range of 25-44 and the data were collected with the health belief model scale. The data were evaluated using the appropriate statistical analyses in the SPSS 21.0 package program. According to the findings obtained within the scope of the study, the pandemic process reveals both theoretical and practical changes in the attitudes and behaviours of young people as well as affecting the elderly.