Uzaktan eğitimle ilgili yapılmış lisansüstü tez çalışmalarının incelenmesi: 2000-2021
Analysis of graduate thesis studies on distance education: 2000-2021
- Tez No: 710952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZLAM SUSAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Geleneksel bir eğitim sistemine sahip olan günümüz eğitim ve öğretim sistemi teknolojinin hızla gelişmesi nedeniyle, yeni bir yöntem olan uzaktan eğitim sistemini de uygulamaya geçirmiş ve böylece eğitim sistemine yeni bir bakış eklemiştir. Bu kapsamda uzaktan eğitim sistemi; eğitim kurumlarında teknolojik gelişmelere cevap vermek, mo-dern insanın kendini yenileme ihtiyacını karşılamak, fırsat eşitliği sağlamak ve mesafele-rin eğitime engel olabileceği durumlarda bu engeli kaldırmak için etkin bir şekilde kulla-nılmaktadır. Uzaktan eğitim yönteminin kullanımının artmasıyla birçok araştırmacının da çalışma konusu haline gelmiştir. Bu bağlamda 2000 ile 2021 yılları arasında uzaktan eği-timle ilgili yapılmış lisansüstü tez çalışmaları, bilimsel araştırmalarda bulunması gereken temel unsurlar, konu dağılımı ve yöntem özellikleri bağlamında incelenmiştir. Araştırma-da kapsamındaki 155 lisansüstü tez çalışması; özet, yöntem, bulgular, yorum, sonuç ve tartışma ile öneriler başlıkları altında incelenmiş ve çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmada nitel araştırma yaklaşımlarından doküman analizi kullanılarak bulgular içerik analizi yön-temiyle yorumlanmıştır. Araştırma grubunu belirlemek için amaçlı örneklem yöntemi, veri toplamak için ise“Akademik Yayın İnceleme Formu”kullanılmıştır. Araştırma kap-samına giren lisansüstü çalışmaların genel olarak bilimsel araştırmanın temel özelliklerini taşıdıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonucundan elde edilen diğer bulgulardan yola çıkarak ileride yapılacak olan araştırmalara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid development of technology, today's education and training sys-tem, which has a traditional education system, has also implemented a new method, distance education system, and thus added a new modality to the education system. In this context, the distance education system; It is used effectively in educational institu-tions to respond to technological developments, to meet the need of modern people for self-renewal, to provide equal opportunities and to remove this obstacle in cases where distances may prevent education. It is aimed to evaluate the postgraduate studies pub-lished in Turkey between 2000-2021 in the field of distance education in the context of the basic elements that should be found in scientific research, subject distribution and method features. This study was examined and conducted under the titles of summaries, methods, findings, results and recommendations. Demographic characteristics were analyzed from the stated aspects. In this study, using document analysis, one of the qua-litative research approaches, the findings were interpreted with the content analysis method. Purposeful sampling was used to determine the research group, and“Academic Publication Review Form”was used to collect data. It has been determined that the postgraduate studies included in the research have the basic features of scientific rese-arch. With this study, it has been understood that there is a need for more doctoral the-sis in the field of distance education. Based on the other findings obtained as a result of the research, suggestions for future research are presented.