8. sınıf matematik ders kitabındaki geogebra etkinliklerinin çalışma yapraklarıyla uygulanması
Application of geogebra activities in 8th grade mathematics textbooks with worksheets
- Tez No: 710985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN BERRİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı sekizinci sınıf matematik ders kitabında yer alan GeoGebra etkinliklerinin hazırlanan çalışma yapraklarından faydalanarak öğrencilere uygulanmasının incelenmesidir. Araştırmada öğretim deneyi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında bir devlet ortaokulunun sekizinci sınıfına devam eden 19 (12 kız, 7 erkek) öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğrencilere dinamik materyal ile verilen“çalışma yaprakları”ve öğrencilerle yapılan“yarı yapılandırılmış görüşme formları”kullanılmıştır. Ders kitabındaki GeoGebra etkinlikleri konuda örnek olarak verildiğinden öğrencilere önce ders kitabındaki ders işleme düzenine uygun konu anlatımı yapılmıştır. Konu anlatımının ardından ders kitabındaki GeoGebra etkinlikleri dinamik materyaller şeklinde hazırlanarak çalışma yaprakları ile öğrencilere uygulanmıştır. Yürütülen derslerde bu etkinliklerin uygulanması sırasında çalışma yaprakları kullanılarak öğrencilerin uygulamaları ve ilgili soruları cevaplamaları istenmiştir. Derslerin sonunda öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Etkinliklerin uygulanmasından sonra öğrencilerin kavramları öğrenme durumları, çalışma yaprağı ve ders kitabındaki GeoGebra etkinlikleri hakkındaki düşünceler açıklanmak istendiğinden içerik analizi yapılmıştır. Öğrencilerin %40,36'sı çalışma yapraklarında genellemelere doğru ulaşmış ve soruları doğru cevaplamıştır. %20,48'i ise çalışma yapraklarında incelenen soruların hiç birini doğru cevaplayamamıştır. Öğrenciler GeoGebra etkinliklerinin çalışma yapraklarıyla verilmesinin gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the application of GeoGebra activities in the eighth grade mathematics textbook to students by making use of the prepared worksheets. In the research, teaching experiment method was used. The research was carried out with 19 (12 girls, 7 boys) students attending the eighth grade of a public secondary school in the 2020-2021 academic year. As a data collection tool in the research;“worksheets”given to students with dynamic material and“semi-structured interview forms”made with students were used. Since the GeoGebra activities in the course book are given as an example, the students were first given lectures in accordance with the coursework order in the course book. After the lesson, the GeoGebra activities in the textbook were prepared as dynamic materials and applied to the students with worksheets. During the implementation of these activities in the lessons, the students were asked to answer the applications and related questions by using worksheets. At the end of the lessons, semi-structured interviews were conducted with the students. After the implementation of the activities, a content analysis was carried out as it was desired to explain the students' concepts learning situations, the worksheet and the thoughts about the GeoGebra activities in the textbook. 40.36% of the students reached the generalizations in the worksheets correctly and answered the questions correctly. 20.48% of them could not answer any of the questions examined in the worksheets correctly. Students stated that GeoGebra activities should be given with worksheets.