Teknolojik gelişmelerin işsizliğe ve gelir dağılımına etkisi: Panel veri analizi
The effect of technological developments on unemployment and income distribution: panel data analysis
- Tez No: 710994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTAÇ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, teknolojinin işsizliğe ve gelir dağılımına etkisini ölçmek için, 14 gelişmiş ülkenin 2005-2016 dönemine dair, ICT ve eğitim seviyeleri verileri alınarak, panel veri analizi yapılmıştır. Yüksek teknoloji için; ICT verileri, IT (bilgi teknolojileri), CT (iletişim teknolojileri) ve SOFTWARE (bilgisayar yazılımı ve veri tabanları) ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Gini indeksi ise gelir dağılımını ifade etmek için kullanılmıştır. Yapılan testler sonucunda, bilgi teknolojilerinin işsizliği ve gelir dağılımını olumlu etkilediği bulunmuştur. İletişim teknolojilerinin, işsizlik için test sonucu anlamsız sonuçlanmış ancak gelir dağılımına etkileri olumsuz olarak elde edilmiştir. Bilgisayar yazılımı ve veri tabanlarının ise hem işsizliği hem de gelir dağılımını olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. Ampirik uygulamanın yanı sıra teknolojik gelişmelerin işsizliğe ve gelir dağılımına etkilerinin, teorideki çalışmalarına genişçe yer verilmiştir. Ayrıca, teknolojik gelişmelere ilk tepki olarak ortaya çıkan Luddite Hareketi hakkında da kısaca bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to measure the effect of technology on unemployment and income distribution, panel data analysis was conducted by taking ICT and education levels data of 14 developed countries for the period 2005-2016. For high technology, ICT data, IT (information technologies), CT (communication technologies), and SOFTWARE (computer software and databases) were evaluated separately. The Gini index is used to express the income distribution. As a result of the tests, it has been found that information technologies have a positive effect on unemployment and income distribution. The test result of communication technologies for unemployment was null; however, the effects on income distribution were negative. It was concluded that computer software and databases affect both unemployment and income distribution negatively. In addition to empirical application, theoretical studies of the effects of technological developments on unemployment and income distribution have been extensively covered. In addition, brief information was given about the Luddite Movement, which emerged as the first reaction to technological developments.