Bir üretim sürecinde toplam üretim süresinin öğrenme eğrileri ile analizi
Analysis of total production time with learning curves in a production process
- Tez No: 711029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜNDÜZ DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yapılan çalışmada, bir tekstil üretim sürecinde çalışanların öğrenme durumları analiz edilerek, bu durumun toplam üretim süresine olan etkisi incelenmiştir. İlk kez Wright tarafından ortaya atılmış olan öğrenme eğrisi modeli kullanılarak süreçte çalışanların öğrenme oranları hesaplanmıştır. Aynı zamanda, Wright'ın aynı işte yapılan tekrar sayısı arttıkça, işi tamamlamak için gereken toplam sürenin azalacağı dolayısıyla maliyetlerin de azalacağı yönündeki tezi test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda öğrenme oranının yükselmesi ile toplam üretim süresinin kısaldığı ve verimliliğin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the learning situations of the employees in a textile production process were analyzed and the effect of this situation on the total production time was examined. Using the learning curve model which was first introduced by Wright, the learning rates of the employees in the process were calculated. At the same time, Wright's thesis that as the number of repetitions of the same job increases, the total time required to complete the job will decrease and thus the costs will decrease as well. As a result of this study, it was determined that with the increase in the learning rate, the total production time was shortened and the productivity increased.