Osmaniye merkez için dış hava koşullarının konfor şartlarına uygunluğunun saatlik bazda değişiminin incelenmesi
Examination of the hourly change of the compliance of outdoor weather conditions with comfort conditions for Osmaniye center
  1. Tez No: 711030
  2. Yazar: MUHAMMED BURAK KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanların fiziksel ve zihinsel performansının istenen düzeyde olması ve bulundukları yerlerde bireylerin kendilerini rahat hissetmeleri için belirli bir konfor düzeyinin sağlanması gerekir. Bireylerin bulundukları yerlerdeki termal konforu belirleyen değişkenler; hava sıcaklığı, hava hızı, bağıl nem, bireyin aktivite seviyesi ve kıyafet gibi birçok parametreye bağlıdır. Bu çalışmada, Osmaniye'nin dış ortam koşullarının termal konfor şartlarına uygunluğu saatlik bazda incelenmiştir. Dış ortam koşullarının termal konfor şartlarına uygunluğu ASHRAE standartlarına göre belirlenmiştir. Konfor şartlarının belirlenmesinde, Osmaniye için Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan 5 yıllık sıcaklık ve bağıl nem değerleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Osmaniye dış ortam koşullarının Ocak, Şubat ve Mart aylarına konfor şartlarından oldukça uzak, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının, genel olarak konfor şartlarına uygun ve diğer aylarında yine konfor şartlarından uzak olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
A certain level of comfort must be provided in order for the physical and mental performance of people to be at the desired level and for individuals to feel comfortable in their places. Variables that determine the thermal comfort of individuals in their places; It depends on many parameters such as air temperature, air velocity, relative humidity, activity level of the individual and clothing. In this study, the compatibility of the outdoor conditions of Osmaniye with thermal comfort conditions was examined on an hourly basis. Compliance of outdoor conditions with thermal comfort conditions has been determined according to ASHRAE standards. In determining the comfort conditions, the 5-year temperature and relative humidity values obtained from the General Directorate of Meteorology for Osmaniye were used. According to the results, it can be said that the outdoor conditions in Osmaniye are far from the comfort conditions for January, February and March, the months of April, May and June are generally suitable for comfort conditions and the other months are far from the comfort conditions.