COVİD-19 döneminde yeni gözetim paradigmaları: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın twitter paylaşımlarının kesitsel örneklemi üzerinden eleştirel söylem analizi
New surveillance paradigms in the COVİD-19 era: Critical discourse analysis on a cross-secti̇onal sample of Health Minister Fahrettin Koca's twitter posts
- Tez No: 711046
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Health, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Covid-19 salgınının seyrine yönelik twitter üzerinden yaptığı günlük bilgilendirme paylaşımlarının yeni gözetim paradigmalarının oluşmasına neden olduğu sorgusundan yola çıkmıştır. Çalışma, bu yeni gözetim paradigmalarının söylemsel çerçevesini eleştirel dil biliminin açımlayıcı niteliği doğrultusunda görünür kılmayı amaçlamıştır. Araştırma, gözetilme algısının söylemsel olarak kuruluşunu, iktidar, kontrol ve bireysellik ekseninde tartışmayı hedeflemiştir. Çalışmada, dilsel müktesebat ve söylemin yönlendirici gücü disiplinlerarası bir yaklaşım çerçevesinde ele alınmıştır. Bilgilendirme paylaşımlarının birçoğunda alt metin olarak gözetme eylemi, insan sağlığının korunması esasına göre düzenlenmiştir. Bu doğrultuda söylemsel çerçeve gözetimin meşruluğunu onaylamakta; gözetim faaliyetleri zaman ve mekânda boşluk bırakmayacak şekilde olumlanarak rasyonel bir bağlama dayandırılmaktadır. Gözetim ve kontrol fenomenleri bireylerin sınıflandırılması, nitelendirilmesi çerçevesinde işlerken aynı zamanda istatistiksel bir şema içinde süreklilik arz eden bilgisel bir tahakküm bağlamında mutlaklaştırılmıştır. Diğer yandan takip, Hes kodu gibi dijital uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirilmekte, bu durum bireysel süreçlerin psikolojik caydırma politikalarıyla disipline edildiği dijital bir denetim toplumu paradigmasını olanaklı hale getirmektedir. Nitekim, yeni biyopolitik gözetim iktidarının tehlike algısını insan sağlığı üzerinden mutlaklaştırması, gözetim ve denetimin olumlanmasını ortaya çıkarmakta; gözetim ve denetime toplumsal rıza üretmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is set forth with reference to the inquiry that daily information sharing of Fahrettin Koca on Twitter regarding the course of the Covid-19 epidemic has led to the formation of new surveillance paradigms. The study aims to make the discursive frameworks of these new surveillance paradigms visible in terms of the exploratory nature of critical linguistics. The study aims at discussing the discursive establishment of the perception of being observed on the axis of power, control and individuality. The linguistic acquis and the directive power of discourse are discussed with an interdisciplinary approach in the study. In most of the information sharing, the act of surveillance as a subtext is organized on the basis of the protection of human health. Accordingly, the discursive framework affirms the legitimacy of surveillance; surveillance activities are based on a rational context by being affirmed in a way that does not leave any gaps in time and space. While the surveillance and control phenomena operate within the framework of classification and characterization of individuals, they are also absolutized in the context of an informational domination that is continuous within a statistical scheme. On the other hand, follow-up is carried out through digital applications such as Hes Code, which makes possible a digital supervision society paradigm in which individual processes are disciplined with psychological deterrence policies. As a matter of fact, the absolutization of the perception of danger by the new biopolitical surveillance power over human health reveals the affirmation of surveillance and supervision and it generates social consent to surveillance and control.