Beery Görsel Motor Entegrasyon Basamak Taşları Anne Baba Kontrol Listesinin 48-78 aylık Türk çocuklarına uyarlanması
Adaptation of the Beery Visual Motor Integration Stepping Stones Parent Checklist to Turkish children aged 48-78 months
- Tez No: 711057
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR, DOÇ. DR. AYBİGE DEMİRCİ ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, Beery Görsel Motor Entegrasyon Basamak Taşları Anne Baba Kontrol Listesinin Türk Çocuklarına uyarlanması amacıyla yapılmıştır. Genel tarama niteliğinde olan araştırmanın çalışma evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi bağımsız anaokullarına ve ilkokula bağlı anasınıflarına ve ilkokul birinci sınıfa devam eden 48-78 aylık çocuklar ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubu ise uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 350 çocuk ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında; 'Beery Görsel Motor Entegrasyon Basamak Taşları Anne Baba Kontrol Listesi (Beery VMI Stepping Stones Parent Checklist)' ve araştırmacı tarafından geliştirilen 'Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistikler ile hesaplanıp yorumlanmıştır. Çalışma verileri tanımlayıcı istatistiksel metotları (Frekans, Yüzde) kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca 15 çocuğun ebeveynlerinden anne babasına ayrı ayrı kontrol listesi uygulanarak puanlayıcılar arası güvenirlik hesaplanmıştır. Geçerlik ve güvenirlik analizleri sonucunda“Beery Görsel Motor Entegrasyon Basamak Taşları Anne Baba Kontrol Listesi”nin 48-78 aylık Türk çocukları için uygun olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to adapt the Beery Visual Motor Integration Steps Parent Checklist to Turkish Children. The study population of the research, which is a general survey, consisted of 48-78-month-old children and their parents who attended the official independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education, kindergartens affiliated to the primary school and the first grade of primary school in the 2020-2021 academic year. The study group of the research consisted of 350 children and their parents selected by convenient sampling method. In the collection of research data; The 'Beery VMI Stepping Stones Parent Checklist' and the 'Parent Personal Information Form' developed by the researcher were used. The data obtained were calculated and interpreted with descriptive statistics. Study data were analyzed using descriptive statistical methods (Frequency, Percent). In addition, the reliability of the raters was calculated by applying a separate checklist from the parents to the parents of 15 children. As a result of the validity and reliability analysis, it was accepted that the“Beery Visual Motor Integration Steps Parent Checklist”is suitable for Turkish children aged 48-78 months.