Okul öncesi çocuklar için sosyal yetkinlik ölçeğinin geçerlik güvenirlik çalışması
Validity reliability study of social competence scale for pre-school children
  1. Tez No: 711085
  2. Yazar: GÖZDE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada,“Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Yetkinlik Ölçeği”nin geçerlik güvenirlik çalışmasını yapmak amaçlanmıştır. Genel tarama niteliğinde olan araştırmanın evrenini 2020- 2021 eğitim-öğretim yılında 48-72 aylık çocuklar ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ise seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 560 çocuk ve ebeveyni oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Yetkinlik Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.“Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Yetkinlik Ölçeği”nin uygulanmasıyla elde edilen veriler kullanılarak geçerlik güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Ölçeğin geçerliğine yönelik çalışmalarda kapsam geçerliği ve yapı geçerliği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Verilerin analizinde SPSS ve LISREL programları kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerliği uzman görüşlerinden gelen geri bildirimlere göre sağlanmıştır. Yapı geçerliğini sağlamak amacıyla Açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Yapılan açımlayıcı faktör analizlerinde varimax (25) döndürme yöntemi kullanılmıştır. Analizler sonucunda Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Yetkinlik Ölçeği için 64 maddeden oluşan üç boyutlu bir yapı elde edilmiştir. Elde edilen bu yapıyı doğrulamak amacıyla yürütülen doğrulayıcı faktör analizi sonuçları ise ölçeğin uygulandığı örnekleme uyumunun kabul edilebilir ve mükemmel düzeyde olduğunu göstermiştir. Ölçeğin güvenirliğine ilişkin hesaplanan cronbach alpha içtutarlılık katsayısı ölçeğin tamamı için .934, sosyal ve duygusal becerileri alt boyutu için hesaplanan iç tutarlılık katsayısı .946, akademik başarı alt boyutu için hesaplanan iç tutarlılık katsayısı .925, sosyal anksiyete alt boyutu için hesaplanan iç tutarlılık katsayısı .926 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak“Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Yetkinlik Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to conduct the validity reliability study of the“Social Competency Scale for Preschool Children”. The universe of the research, which is a general survey, consists of the children and their parents of 48-72 months old children in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consisted of the parents of 560 children who were selected with the convenient sampling method, one of the non-random sampling methods. In the collection of research data;“Social Competency Scale for Preschool Children”and“Personal Information Form”developed by the researcher were used. Validity and reliability studies were conducted using the data obtained through the application of the“Social Competency Scale for Preschool Children”. In the studies on the validity of the scale, content validity and construct validity were examined in detail. SPSS and LISREL programs were used in the analysis of the data. The content validity of the scale was provided according to the feedback from the expert opinions. Exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were performed to ensure construct validity. Varimax (25) rotation method was used in the exploratory factor analysis. As a result of the analysis, a threedimensional structure consisting of 64 items was obtained for the Social Competency Scale for Preschool Children. The results of the confirmatory factor analysis carried out to confirm this obtained structure showed that the sample fit of the scale was acceptable and at an excellent level. The Cronbach alpha internal consistency coefficient calculated for the reliability of the scale was .934 for the whole scale, the internal consistency coefficient calculated for the social and emotional skills sub-dimension was .946, the internal consistency coefficient calculated for the academic achievement sub-dimension was .925, and the internal consistency coefficient calculated for the social anxiety sub-dimension was . It is set at 926. As a result, it has been accepted that the“Social Competence Scale for Preschool Children”is a valid and reliable measurement tool.