Mevduat bankalarında MultiMoora Yöntemi ile performans ölçülmesi (2010-2020)
Measuring performance in deposits banks by MultiMoora Method (2010-2020)
- Tez No: 711111
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ekonominin temel yapı taşlarından olan bankacılık sektörü, insanlar arasındaki takas alışverişine dayanan bir alan olduğu görülmektedir. Güven gereksinimi ile ortaya çıkan ve her gün gelişip değişen bu sektör, önce ülkesel bazda modern bankacılık ile temellendirilmiştir. Bankacılık sektörünün Türkiye'de gelişimi ise Osmanlı döneminde yabancı sermayeli bankacılık dönemine dayanmaktadır. Bankacılık sektörünün hem krizlerin temelinde olduğu hem de diğer sektörleri kriz dönmelerinde ayakta gücünün bulunduğu görülmektedir. Çalışmanın amacı sektörde faaliyet gösteren aktif büyüklüğü en büyük 13 bankanın performans ölçümü yapılarak sıralama yapılmaktadır. Çalışmada çok kriterli karar verme yöntemlerinden MULTIMOORA yöntemi kullanılarak çalışmaya dahil edilen aktif büyüklüğü en yüksek 13 bankanın 2010-2020 dönemi verileri ile analiz yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking sector, which is one of the basic building blocks of the economy, seems to be an area based on barter exchange between people. This sector, which needs trust and develops and changes every day, was first based on modern banking on a national basis. The national development of the banking sector, on the other hand, dates back to the period of foreign capital banking in the Ottoman period. It is seen that the banking sector is both at the root of the crises and that other sectors have standing power in the return of the crisis. The aim of the study is to measure the performance of the 13 banks with the largest asset size operating in the sector and make a ranking. In the study, using the Multi-MOORA method, one of the multi-criteria decision-making methods, the analysis is made with the data of the 2010-2020 period of the 13 banks with the highest asset size included in the study.