ARFIMA modeli ve FIGARCH yöntemlerinin Markowitz ortalama varyans portföy optimizasyonunda kullanılması: IMKB-30 endeks hisseleri üzerine bir uygulama
Using Arfima and Figarch methods in Markowitz mean variance portfolio optimization: An application on ISE-30 index stocks
  1. Tez No: 294696
  2. Yazar: MEHMET PEKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAİT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Finans yazınında, Markowitz Ortalama Varyans portföy optimizasyon modeli için bazı problemler ifade edilmekte ve bu problemlere yıllardır alternatif çözümler aranmaktadır. Ancak, portföy optimizasyon problemlerinin hepsine çözüm olanağı sunan genel kabul görmüş bir yöntem söz konusu değildir. Optimizasyon hesaplamalarında kullanılan hisse senedi beklenen getirilerin nasıl hesaplanacağı bir tartışma konusudur. Bu anlamda, farklı uygun yöntemlerle üretilen öngörü değerinin portföy optimizasyonları üzerinde anlamlı farklılıklar meydana getirebileceği ileri sürülmektedir.Bu çalışmada, kesirli bütünleşik modellerden elde edilen öngörü verileri kullanılarak optimize edilen portföylerin daha yüksek performans gösterip gösteremeyeceği test edilmiştir. Bunu gerçekleştirmek için, İMKB-30 Endeksi'ne dahil hisse senetlerinin Ocak 1990 - Haziran 2010 aralığındaki aylık sürekli getirileri kullanılmıştır. Son 42 aylık dönem için ARFIMA modeliyle getiri öngörüleri ve FIGARCH modeliyle varyans öngörüleri yapılmıştır. Bu öngörü verileri kullanılarak 42 dönemlik dinamik portföy optimizasyonları oluşturulmuştur. Sharpe oranı maksimizasyonu ve risk minimizasyonuna göre oluşturulan dinamik portföylerin performansları geriye dönük test ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, söz konusu bu portföylerin performansları, klasik Markowitz beklenen getirileri kullanılarak optimize edilen dinamik portföylerle karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ABD kaynaklı ?Mortgage Krizi?ni de içeren bu incelenen dönemde İMKB-30 Endeks hisse senetleri bazında araştırma hipotezindeki görüşü destekleyen sonuçlara ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the last decades, some problems are noticed about Markowitz Mean Variance portfolio optimization model and alternative solutions have been investigated for these problems. However, there is not a generally accepted model which offers a solution to all portfolio optimization problems. Determining the stock expected return which is used in portfolio optimization is a controversial subject. Therefore, it is stated that generating forecasting values by different acceptable methods make significant difference on portfolio optimizations.In this study, whether enhanced optimized portfolios may be obtained via using fractional integrated models which ensures return forecast is examined. The empirical study is done by using monthly logarithmic returns of ISE-30 Index stocks between January 1990 and June 2010. Return forecasts via ARFIMA model and variance forecasts via FIGARCH model are produced for last 42 months. Dynamic portfolio optimizations are realized by using these forecast values for 42 months. Performance of dynamic portfolio which is determined by maximizing Sharpe ratio and minimizing risk assessed with back testing. Moreover, performances of these portfolios are compared with equivalent dynamic optimized portfolios which use classical Markowitz expected returns. According to the results, the hypothesis investigated is not supported on ISE-30 Index stocks for forecast period including ?Mortgage Crises? which is originated from USA.