Femoral fıtıklar için yeni bir yöntem: Lateral fascia transversalis flebi ile onarım
A new method for femoral hernia: Repair with lateral fascia transversalis flap
- Tez No: 711226
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Femoral fıtıklar, gerek yüksek oranda boğulmaları, gerekse uygulanan cerrahi tedavilerin yüksek nükslere sahip olmaları ile dikkat çekicidir. 19 Yüzyılın ortalarına kadar henüz anestezi ve antisepsi gelişmemiş olduğu için femoral fıtıklar ancak boğulma riski ile ameliyat ediliyor, elektif girişim yapılmıyordu. 1846"da anestezinin, 1867'de de asepsinin bulunup yaygın Olarak kullanımama girmesi ile birlikte çeşitli ameliyat yöntemleri uygulanmaya başlandı. Tüm Çalışmalara rağmen femoral fıtıklardan sonra nüks hala % 3-8 arasındadır ve problem çözüm bulmuş değildir. İnguinal yaklaşımlar içinde nüks olasılığı en az olan ameliyat modeli % 3 ile McVay tarafından popülerize edilen Lothissen'in İnguinal yaklaşımı görünmektedir. Biz kliniğimizde fascia transversalisin ic halkadan pubise kadar kesilmesi ile oluşturulan lateral flebin iç kenarının Cooper ligamentine dikilmesi ile femoral kanalın abdominal açıklığını kaPatmaYa yönelik yeni bir yöntem geliştirdik ve hastalarımıza uyguladık. Amacımız; femoral fıtıkların cerrahi tedavisi için önerilen bu yeni ameIiyat modelini tartışmak ve uygulamanın erken sonuçlarını vermektir. Femoral fıtık onarımı için tanımlanan lateral fascia flebi onarımı: 1- Teknik olarak kolaydır. 2- Otojen greft kullanılmaktadır. 3- Operasyon süresi kısadır 4- Postoperatif ağrı minimaldir. 5- Erken mobilizasyon olanağı sağlamaktadır. 6- Hastanede kalış süresini kısaltmaktadır. Erken sonuçlarımızda hiç nüks görülmemesi ilerisi için ümit vericidir. Tüm bu nedenlerden dolayı tamamen yeni bir ameliyat modeli olan lateral flep onarımı tekniğimizi femoral fıtıkların cerrahi tedavisi için öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Femoral hernias are notable for their high rates of strangulation and high recurrence rates of surgical treatments. Since anesthesia and antisepsis were not developed until the middle of the 19th century, femoral hernias were operated only with the risk of strangulation, and elective intervention was not performed. With the discovery of anesthesia in 1846 and the introduction of asepsis in 1867, various surgical methods began to be used. Despite all studies, recurrence after femoral hernia is still between 3-8% and the problem has not been solved. Among the inguinal approaches, Lothissen's Inguinal approach, popularized by McVay, seems to be the surgical model with the least recurrence rate of 3%. In our clinic, we developed a new method to close the abdominal opening of the femoral canal by suturing the inner edge of the lateral flap, which was created by cutting the fascia transversalis from the inner ring to the pubis, to the Cooper ligament, and applied it to our patients. Our aim; The aim of this study is to discuss this new surgical model proposed for the surgical treatment of femoral hernias and to present the early results of the application. Lateral fascia flap repair defined for femoral hernia repair: 1- It is technically easy. 2- Autogenous graft is used. 3- The operation time is short 4- Postoperative pain is minimal. 5- It provides early mobilization opportunity. 6- It shortens the length of stay in the hospital. The absence of recurrence in our early results is promising for the future. For all these reasons, we recommend our lateral flap repair technique, which is a completely new surgical model, for the surgical treatment of femoral hernias.