Potansiyel probiyotik Lactobacillus plantarum GD2 tarafından üretilen Ekzopolisakkarit'in (EPS) yara iyileşme özelliklerinin araştırılması
Investigating wound healing properties of Exopolysaccharide (EPS) produced by the potential probiotic Lactobacillus plantarum GD2
  1. Tez No: 711388
  2. Yazar: ABDULLAH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Cilt yaraları, yaşam kalitesini düşüren, ampütasyon ve ölüm ile sonuçlanabilen önemli sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Klinikte yara iyileşmesi için kullanılan ürünlerin yetersizliği ve yüksek yan etkileri, araştırmacıları yeni terapötik ajanların ve biyomalzemelerin keşfine yönlendirmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, probiyotik Lactobacillus plantarum GD2 suşunun, bu suştan elde edilen liyofilize ekzopolisakkaritin (L-EPS) ve sinbiyotiğin (canlı bakteri ve L-EPS kombinasyonu) yara iyileşmesinin farklı fazlarına etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Uygulamaların, L929 fare fibroblast hücrelerinde oluşturulan in vitro yara modelinde fibroblast migrasyonu üzerine etkisi belirlenirken, kollajen tip 1 alfa 1 (COL1A1) ve fibronektin (FN) seviyeleri ELISA yöntemi, mRNA ekspresyon düzeyleri qRT-PCR ile tespit edilmiştir. Uygulamaların, dönüştürücü büyüme faktörü beta 1 (TGF-β1)/Smad sinyal yolağı ile ilişkili 4 gen üzerindeki modülatör etkileri ile tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) ile indüklenmiş L929 hücrelerinde yara inflamasyonu ile ilişkili genler üzerindeki etkileri qRT-PCR ile belirlenmiştir. Uygulamaların L929 hücreleri üzerindeki proliferatif etkisi flow sitometri ile tespit edilmiş olup, pro-anjiyojenik etkileri in ovo koryoallantoik membran (CAM) modelinde incelenmiştir. L-EPS, canlı bakteri ve sinbiyotiğin in vitro yara modelinde yara iyileşmesini hızlandırdığı (*p
Özet (Çeviri)
Skin wounds are one of the major health problems that reduce the quality of life and might result in amputation and death. The insufficiency and severe side effects of the products used in the clinic for wound healing have prompted researchers to discover novel therapeutic agents and biomaterials. The purpose of this master's thesis research is to determine the effects of probiotic Lactobacillus plantarum GD2 strain, lyophilized exopolysaccharide (L-EPS) obtained from this strain, and synbiotic (combination of live bacteria and L-EPS) on various phases of wound healing. While determining the effects of the treatments on fibroblast migration with in vitro wound model created in L929 mouse fibroblasts, collagen type 1 alpha 1 (COL1A1) and fibronectin (FN) levels were determined by ELISA method, and mRNA expression levels were determined by qRT-PCR. Modulatory effects of treatments on 4 genes associated with transforming growth factor-beta 1 (TGF-β1)/Smad signaling pathway and effects on genes related to wound inflammation in tumor necrosis factor-alpha (TNF-α)-induced L929 cells were determined by qRT-PCR. Flow cytometry was used to determine the proliferative effects of the treatments in L929 cells, and the pro-angiogenic effects were examined using the in ovo chorioallantoic membran (CAM) model. It was found that L-EPS, live bacteria, and synbiotic accelerated wound healing in in vitro wound model (*p