Konjak gamı-rosin ester nanotaneciklerin hazırlanması ve reolojik karakterizasyonu
Preparation and rheological characterization of konjac gum-rosin ester nanoparticles
- Tez No: 711395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCAN KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, yeni konjak gamı-rosin ester polimerik nanotanecik (KG-RE PNT); yeşil ve ekonomik bir yöntem olan sonikasyon yöntemi ile hazırlandı ve reolojik özellikleri incelendi. Çalışmada hazırlanan yeni KG-RE PNT'lerin farklı deneysel koşullarında fizikokimyasal özellikleri araştırıldı. Deneysel koşullarda optimizasyonu sağlamak amacıyla sentezlenen yeni nanoyapının reolojik parametreleri kıyaslanarak değerlendirildi. Homojen ve nanoboyutta yeni KG-RE PNT'lerin reolojik parametreleri farklı istatistiksel hata modellemeleri kullanılarak hata analiz parametreleri hesaplandı. Elde edilen hata verilerine göre deneysel veriler kıyaslandı. Ses dalgası etkisi ile sentezlenen nanoformülasyonun yüzey özellikleri; taramalı elektron mikroskobu (SEM), transmisyon elektron mikroskobu (TEM), yüksek çözünürlüklü transmisyon elektron mikroskobu (HRTEM), fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), termogravimetrik analiz (TGA), dinamik ışık saçılım yöntemi (DLS) ve diferansiyel taramalı kalorimetri ( DSC) yöntemleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new konjac gum-rosin ester polymeric nanoparticle (KG-RE PNT); It was prepared by sonication, which is a green and economical method, and its rheological properties were examined. The physicochemical properties of the new KG-RE PNTs prepared in the study were investigated under different experimental conditions. In order to optimize the experimental conditions, the rheological parameters of the synthesized new nanostructure were compared and evaluated. The rheological parameters of homogeneous and nanosized new KG-RE PNTs were calculated using different statistical error models. Experimental data were compared according to the obtained error data. Surface properties of nanoformulation synthesized by sound wave effect; with scanning electron microscope (SEM), transmission electron microscope (TEM), high resolution transmission electron microscope (HRTEM), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), thermogravimetric analysis (TGA), dynamic light scattering method (DLS), and differential scanning calorimetry (DSC) methods were investigated.