The relationship between destination personality, self-congruity, and behavioral intentions
Destinasyon kişiliği, benlik uyumu ve davranışsal niyetler arasındaki ilişki
- Tez No: 711407
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Nevada-Las Vegas
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Otel Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, Las Vegas şehrinin algılanan destinasyon kişiliğini araştırmak ve destinasyon kişiliği, benlik uyumu ve turistlerin davranışsal niyetleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak Las Vegas destinasyonunu ziyaret eden 382 turist üzerinde anket uygulaması gerçekleştirilmiş ve 368 kullanılabilir anket formu elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları, turistlerin kişilik karakteristiklerini destinasyonlara atfettiklerini ve Las Vegas şehrine ait algılanan destinasyon kişiliğinin beş-boyutlu olduğunu göstermektedir. Söz konusu boyutlar şunlardır: canlılık, sofistikelik, yetkinlik, çağdaşlık ve içtenlik. Söz konusu beş boyut, tekrar ziyaret niyetini ve tavsiye etme niyetini olumlu etkilemektedir. Araştırmanın sonuçları, benlik uyumu teorisini turizm destinasyonları bağlamında destekler niteliktedir. Daha açık bir ifadeyle, hem gerçek benlik uyumunun hem de ideal benlik uyumunun davranışsal niyetler üzerinde olumlu etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma sonuçları, destinasyon kişiliği ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkide benlik uyumunun kısmi aracılık rolü oynadığını göstermektedir. Araştırmanın pratik ve teorik katkıları, destinasyon markalaşması ve benlik uyumu teorisi bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the perceived destination personality of Las Vegas and to examine the relationships among destination personality, self-congruity, and tourist's behavioral intentions. A convenience sample of 382 visitors to Las Vegas was surveyed and 368 usable questionnaires were analyzed. The findings of the study indicate that tourists ascribe personality characteristics to destinations and perceived destination personality of Las Vegas is five-dimensional: vibrancy, sophistication, competence, contemporary, and sincerity. These dimensions have a positive influence on intention to return and intention to recommend. The study also supports the self-congruity theory within the context of tourism destinations, indicating that both actual and ideal self-congruity has positive impact on behavioral intentions. The study concludes that self-congruity is a partial mediator on the relationship between destination personality and behavioral intentions. Practical and theoretical implications are discussed within the context of destination branding and self-congruity theory.