Türk ceza hukukunda göçmen kaçakçılığı suçu
The crime of migrant smuggling in Turkish criminal law
  1. Tez No: 711408
  2. Yazar: AHMET MİRZA DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONURSAL CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnsanoğlu var olduğu tarihten itibaren sürekli hareket halindedir. Savaşlar, bulundukları yerlerdeki kaynakların kıtlığı, siyasi nedenler, yaşam kalitesinin düşüklüğü gibi nedenlerle tarih boyunca göç olayları yaşanmıştır. Bireyler arzuladıkları yaşamı sürebilmek için bulundukları yerlerden göç etmek istemektedir. Bu durum birçok ülkenin sınırlarını ve hukuk kurallarını ihlale sebebiyet vermektedir. Ayrıca kişilerin göç etme isteği başka kişilerce maddi olarak sömürülmelerine neden olmaktadır. Kişilerin göç serüveni her zaman hedefledikleri şekilde sonuçlanmayabilir. Bireylerin maddi ve manevi bütünlükleri yolculuk esnasında zarar görebilmektedir. Göçmen kaçakçılığının uluslararası bir boyutunun olması nedeniyle, göçmen kaçakçılığı suçuyla mücadele edebilmek için hem uluslararası düzeyde hem de ulusal düzeyde hukuki düzenlemelere gidilmiştir. Çalışmamızda ilk olarak göçün tanımı, sebepleri, sonuçları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra; göçmen kaçakçılığı suçu ile mücadele amaçlı uluslararası alandaki düzenlemeleri ve kendi hukukumuzda bu suçla mücadele kapsamında yer alan düzenlemeleri ayrıntılı bir şekilde ele almış bulunmaktayız. Tez çalışmamızın konusunu belirlememizde, göçmen kaçakçılığının uluslararası toplum açısından giderek büyüyen bir sorun olması ve göçmenlerin suçun işlenmesi nedeniyle istismara maruz kalarak uğradıkları mağduriyetlere dikkatleri çekebilmek etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Human being have been in constant motion since the date they existed. There have been migration events throughout history due to wars, scarcity of resources in the places where they were found, political reasons, poor quality of life. Individuals want to migrate from their places in order to live the life they desire. This situation violates the borders and rules of law of many countries. In addition, the desire of individuals to emigrate is what happens to their financial exploitation by other people. The journey of migration of individuals can always end up as they aim. The material and spiritual integrity of individuals is damaged during the journey. Due to the international dimension of migrant smuggling, legal arrangements have been made both at the international level and at the national level to struggle the crime of migrant smuggling. In our study, firstly, it was informed about the definition, causes and consequences of migration. And then, We have discussed in detail the international regulations for struggle with migrant smuggling and the regulations in our own law to struggle this crime. In determining the subject of our thesis study, it was effective to draw attention to the grievances suffered by migrants due to the fact that migrant smuggling is a growing problem for the international community and because of the crime committed by migrants.